Nasze POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne Artykuły Forum dyskusyjne Galerie Ogłoszenia 
Baza noclegowa   Baza gastronomiczna   Dyżury aptek   Rozkład jazdy autobusów   Plan miasta
Strona g籀wna

Archiwum
Pisane w Bieszczadach
Szukaj w serwisie:
Redakcja

Kontakt

    Gazeta / moduy
    Serwis internetowy

    Baza noclegowa
Baza noclegowa

Artyku造 » ~ Archiwum » [Nr 4/97] Z obrad ustrzyckiej Rady Miejskiej
Postanowilimy powr籀ci do prezentowanych dawniej na amach „Naszych Poonin” relacji z obrad rad samorzdowych.


Dzisiaj bdzie to relacja z XLII Sesji Rady Miejskiej w Ustrzykach Dolnych, kt籀ra odbya si w dniu 26 lutego 2010 roku. W programie obrad Rady poza staymi punktami znalazy si midzy innymi nastpujce projekty uchwa:

a) w sprawie zmiany uchway bud髒etowej gminy Ustrzyki Dolne na rok 2010,
b) w sprawie zmiany wysokoci opaty targowej na terenie gminy Ustrzyki Dolne, zarzdzenia poboru w drodze inkasa, wyznaczenia inkasenta i okrelenia wynagrodzenia za inkaso,
c) w sprawie przyjcia od Powiatu Bieszczadzkiego zada w zakresie prowadzenia powiatowej biblioteki publicznej,
d) w sprawie zawarcia porozumienia midzygminnego,
e) w sprawie zatwierdzenia do realizacji projektu systemowego w ramach Programu Operacyjnego Kapita Ludzki,
f) w sprawie zmiany Uchway Nr XXV/189/08 Rady Miejskiej w Ustrzykach Dolnych z dnia 30 pa驕dziernika 2008 r. w sprawie ustalenia ekwiwalentu pieni髒nego dla czonk籀w ochotniczych stra髒y po髒arnych w Gminie Ustrzyki Dolne.

Wybraem dwie z przyjtych uchwa i w skr籀cie przedstawi je czytelnikom. Pierwsza z nich dotyczy wysokoci opaty targowej. Ustalono nastpujce stawki dla wybranych form sprzeda髒y:

Przy sprzeda髒y z samochodu (platformy, przyczepy):

a) od samochodu osobowego - 16,00 z
b) od samochodu ci髒arowego do 3, 5 tony - 20,00 z
c) od samochodu ci髒arowego powy髒ej 3, 5 tony - 26,50 z

Przy sprzeda髒y towar籀w:

a) ze stoisk handlowych – za1 mb - 7,50 z
b) z namiot籀w do 4 m2 powierzchni - 16,50 z
c) z namiot籀w powy髒ej 4 m2 powierzchni - 20,50 z

Na inkasenta opat targowych wyznaczono ponownie pana J籀zefa Soch a jego wynagrodzenie okrelono w wysokoci 18% wartoci zainkasowanych opat. I na koniec maa ciekawostka. Radni przewidzieli r籀wnie髒 opaty za sprzeda髒 towar籀w z wozu konnego, czy te髒 za handel bydem, cieltami, komi, 驕rebitami, owcami i kozami, cho ja osobicie ani furmanki, ani byda, ani tym bardziej koni i 驕rebit na ustrzyckim placu targowym nie widziaem od dawna. Ale c籀髒, widocznie prawo, w tym r籀wnie髒 lokalne, musi przewidywa ka髒da sytuacj, nawet t pozornie mao prawdopodobn.
Druga uchwala, o kt籀rej chciaem poinformowa czytelnik籀w dotyczy ustrzyckiej biblioteki. Nosi ona nazw Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej i jak sama nazwa wskazuje spenia dwie funkcje. Pierwsza, miejska a w zasadzie miejsko – gminna polega na prowadzeniu ustrzyckiej biblioteki miejskiej oraz wiejskich bibliotek na terenie Gminy Ustrzyki Dolne. W realizacji tej funkcji biblioteka podlega ustrzyckiemu Urzdowi Miejskiemu. Funkcja druga, powiatowa, o zdecydowanie mniejszym a nawet marginalnym znaczeniu polega na sprawowaniu nadzoru merytorycznego nad bibliotekami gminnymi w Czarnej i Lutowiskach. W tej dziedzinie ustrzycka biblioteka podlega Bieszczadzkiemu Starostwu Powiatowemu. Aby unikn tego podw籀jnego podporzdkowania Rada Miejska podja Uchwa nr XLII/317/10 w sprawie przejcia od Powiatu Bieszczadzkiego zada w zakresie prowadzenia Powiatowej Biblioteki Publicznej. Od tej chwili zniknie sztuczne podw籀jne podporzdkowanie ustrzyckiej ksi髒nicy.
W punkcie porzdku obrad zatytuowanym wolne wnioski i zapytania radnych, radny Arkadiusz Lupa poruszy problem przerw w dostawach wody, jakie dotykaj mieszkac籀w wy髒ej poo髒onych czci miasta. Odpowiadajc na pytanie radnego, prezes Miejskiego Przedsibiorstwa Gospodarki Komunalnej pan Marian Stebnicki poinformowa, 髒e przerwy w dostawie wody powodowane s awariami sieci wodocigowej, kt籀re rzeczywicie najbardziej odczuwaj odbiorcy znajdujcy si w g籀rnych partiach miasta. Awarie usuwane s tak szybko, jak to tylko mo髒liwe. W celu jak najszybszego ich usuwania, nawizana zostaa wsp籀praca ze specjalistycznym przedsibiorstwem zajmujcym si lokalizacj przeciek籀w. Od dw籀ch lat MPGK sukcesywnie wymienia najbardziej awaryjne odcinki wodocigu. Nie jest to jednak zadanie atwe, bo wymaga ogromnych nakad籀w finansowych oraz wi髒e si z koniecznoci wchodzenia na prywatne posesje, co nie zawsze spotyka si ze zrozumieniem ich wacicieli. Radna z Krocienka, pani Leokadia Bis, poruszya problem mieci zalegajcych przystanki autobusowe na terenach wiejskich. Z odpowiedzi, jakiej udzielili prezes MPGK Marian Stebnicki i burmistrz Henryk Suuja wynika, 髒e obowizek usuwania mieci spoczywa na przewo驕nikach korzystajcych z przystank籀w, ale jest on trudny do wyegzekwowania. Problem rozwizywany jest poprzez wysyanie do sprztania os籀b zatrudnionych w ramach prac spoecznie u髒ytecznych. Sekretarz Urzdu Miejskiego Jan Buczek zaproponowa, aby poszczeg籀lni sotysi zlecali sprztanie przystank籀w osobom odpracowujcym wyroki sadowe. W „Sprawach r籀髒nych” bdcym ostatnim punktem obrad, radna Teresa Jagielczuk poruszya istotny problem utylizacji przeterminowanych lek籀w. Burmistrz Henryk Suuja zapewni w swojej odpowiedzi, 髒e w porozumieniu z prezesem MPGK zajmie si rozwizaniem tego problemu. Na tym obrady XLII Sesji Rady Miejskiej w Ustrzykach Dolnych zakoczono.

Marek Prorok

[Nr 4/97] Z obrad ustrzyckiej Rady Miejskiej



Imi
E-mail
Temat
Tre嗆
Przepisz kod:

 

© 2003-2012 Nasze Po這niny - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne

Wykonanie i administracja strony: JWK WebStudio