:: [Nr 4/97] Z obrad ustrzyckiej Rady Miejskiej
Artyku³ dodany przez: Redakcja (2010-03-30 18:16:28)

PostanowiliÅ›my powrócić do prezentowanych dawniej na Å‚amach „Naszych PoÅ‚onin” relacji z obrad rad samorzÄ…dowych.


Dzisiaj będzie to relacja z XLII Sesji Rady Miejskiej w Ustrzykach Dolnych, która odbyła się w dniu 26 lutego 2010 roku. W programie obrad Rady poza stałymi punktami znalazły się między innymi następujące projekty uchwał:

a) w sprawie zmiany uchwały budżetowej gminy Ustrzyki Dolne na rok 2010,
b) w sprawie zmiany wysokości opłaty targowej na terenie gminy Ustrzyki Dolne, zarządzenia poboru w drodze inkasa, wyznaczenia inkasenta i określenia wynagrodzenia za inkaso,
c) w sprawie przyjęcia od Powiatu Bieszczadzkiego zadań w zakresie prowadzenia powiatowej biblioteki publicznej,
d) w sprawie zawarcia porozumienia międzygminnego,
e) w sprawie zatwierdzenia do realizacji projektu systemowego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki,
f) w sprawie zmiany Uchwały Nr XXV/189/08 Rady Miejskiej w Ustrzykach Dolnych z dnia 30 października 2008 r. w sprawie ustalenia ekwiwalentu pieniężnego dla członków ochotniczych straży pożarnych w Gminie Ustrzyki Dolne.

Wybrałem dwie z przyjętych uchwał i w skrócie przedstawię je czytelnikom. Pierwsza z nich dotyczy wysokości opłaty targowej. Ustalono następujące stawki dla wybranych form sprzedaży:

Przy sprzedaży z samochodu (platformy, przyczepy):

a) od samochodu osobowego - 16,00 zł
b) od samochodu ciężarowego do 3, 5 tony - 20,00 zł
c) od samochodu ciężarowego powyżej 3, 5 tony - 26,50 zł

Przy sprzedaży towarów:

a) ze stoisk handlowych – za1 mb - 7,50 zÅ‚
b) z namiotów do 4 m2 powierzchni - 16,50 zł
c) z namiotów powyżej 4 m2 powierzchni - 20,50 zł

Na inkasenta opłat targowych wyznaczono ponownie pana Józefa Sochę a jego wynagrodzenie określono w wysokości 18% wartości zainkasowanych opłat. I na koniec mała ciekawostka. Radni przewidzieli również opłaty za sprzedaż towarów z wozu konnego, czy też za handel bydłem, cielętami, końmi, źrebiętami, owcami i kozami, choć ja osobiście ani furmanki, ani bydła, ani tym bardziej koni i źrebiąt na ustrzyckim placu targowym nie widziałem od dawna. Ale cóż, widocznie prawo, w tym również lokalne, musi przewidywać każda sytuację, nawet tę pozornie mało prawdopodobną.
Druga uchwala, o której chciaÅ‚em poinformować czytelników dotyczy ustrzyckiej biblioteki. Nosi ona nazwÄ™ Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej i jak sama nazwa wskazuje speÅ‚nia dwie funkcje. Pierwsza, miejska a w zasadzie miejsko – gminna polega na prowadzeniu ustrzyckiej biblioteki miejskiej oraz wiejskich bibliotek na terenie Gminy Ustrzyki Dolne. W realizacji tej funkcji biblioteka podlega ustrzyckiemu UrzÄ™dowi Miejskiemu. Funkcja druga, powiatowa, o zdecydowanie mniejszym a nawet marginalnym znaczeniu polega na sprawowaniu nadzoru merytorycznego nad bibliotekami gminnymi w Czarnej i Lutowiskach. W tej dziedzinie ustrzycka biblioteka podlega Bieszczadzkiemu Starostwu Powiatowemu. Aby uniknąć tego podwójnego podporzÄ…dkowania Rada Miejska podjęła UchwaÅ‚Ä™ nr XLII/317/10 w sprawie przejÄ™cia od Powiatu Bieszczadzkiego zadaÅ„ w zakresie prowadzenia Powiatowej Biblioteki Publicznej. Od tej chwili zniknie sztuczne podwójne podporzÄ…dkowanie ustrzyckiej książnicy.
W punkcie porzÄ…dku obrad zatytuÅ‚owanym wolne wnioski i zapytania radnych, radny Arkadiusz Lupa poruszyÅ‚ problem przerw w dostawach wody, jakie dotykajÄ… mieszkaÅ„ców wyżej poÅ‚ożonych części miasta. OdpowiadajÄ…c na pytanie radnego, prezes Miejskiego PrzedsiÄ™biorstwa Gospodarki Komunalnej pan Marian Stebnicki poinformowaÅ‚, że przerwy w dostawie wody powodowane sÄ… awariami sieci wodociÄ…gowej, które rzeczywiÅ›cie najbardziej odczuwajÄ… odbiorcy znajdujÄ…cy siÄ™ w górnych partiach miasta. Awarie usuwane sÄ… tak szybko, jak to tylko możliwe. W celu jak najszybszego ich usuwania, nawiÄ…zana zostaÅ‚a współpraca ze specjalistycznym przedsiÄ™biorstwem zajmujÄ…cym siÄ™ lokalizacjÄ… przecieków. Od dwóch lat MPGK sukcesywnie wymienia najbardziej awaryjne odcinki wodociÄ…gu. Nie jest to jednak zadanie Å‚atwe, bo wymaga ogromnych nakÅ‚adów finansowych oraz wiąże siÄ™ z koniecznoÅ›ciÄ… wchodzenia na prywatne posesje, co nie zawsze spotyka siÄ™ ze zrozumieniem ich wÅ‚aÅ›cicieli. Radna z KroÅ›cienka, pani Leokadia Bis, poruszyÅ‚a problem Å›mieci zalegajÄ…cych przystanki autobusowe na terenach wiejskich. Z odpowiedzi, jakiej udzielili prezes MPGK Marian Stebnicki i burmistrz Henryk SuÅ‚uja wynika, że obowiÄ…zek usuwania Å›mieci spoczywa na przewoźnikach korzystajÄ…cych z przystanków, ale jest on trudny do wyegzekwowania. Problem rozwiÄ…zywany jest poprzez wysyÅ‚anie do sprzÄ…tania osób zatrudnionych w ramach prac spoÅ‚ecznie użytecznych. Sekretarz UrzÄ™du Miejskiego Jan Buczek zaproponowaÅ‚, aby poszczególni soÅ‚tysi zlecali sprzÄ…tanie przystanków osobom odpracowujÄ…cym wyroki sadowe. W „Sprawach różnych” bÄ™dÄ…cym ostatnim punktem obrad, radna Teresa Jagielczuk poruszyÅ‚a istotny problem utylizacji przeterminowanych leków. Burmistrz Henryk SuÅ‚uja zapewniÅ‚ w swojej odpowiedzi, że w porozumieniu z prezesem MPGK zajmie siÄ™ rozwiÄ…zaniem tego problemu. Na tym obrady XLII Sesji Rady Miejskiej w Ustrzykach Dolnych zakoÅ„czono.

Marek Prorok


adres tego artyku³u: http://www.naszepo³oniny.pl/articles.php?id=894