Nasze POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne Artykuły Forum dyskusyjne Galerie Ogłoszenia 
Baza noclegowa   Baza gastronomiczna   Dyżury aptek   Rozkład jazdy autobusów   Plan miasta
Strona g籀wna

Archiwum
Pisane w Bieszczadach
Szukaj w serwisie:
Redakcja

Kontakt

    Gazeta / moduy
    Serwis internetowy

    Baza noclegowa

Artyku造 » ~ Archiwum » [Nr 1/94] Z historii Leska - Zwizek Gmin Bieszczadzkich z siedzib w Lesku
Blisko 30 lat leszczanie starali si doprowadzi gaz do Leska i Bieszczad. Starania rozpoczto ju髒 w latach 60-tych. W tym celu m.in. z pocztkiem lat 90-tych burmistrz Leska Henryk Gocek wzorujc si na 驍ywcu, gdzie powsta Zwizek Gmin Beskidzkich dla cel籀w gazyfikacji 驍ywca i okolic, zao髒y w Lesku Zwizek Gmin Bieszczadzkich w celu gazyfikacji i telefonizacji Bieszczad. Nale髒y pamita, 髒e w owym czasie tylko Sanok i Lesko miay automatyczn telefoniczn „czno ze wiatem” a wszystkie inne miejscowoci bieszczadzkie posiaday jedynie czno „na korbk”. Do Zwizku Gmin Bieszczadzkich weszo 10 gmin tj.: Besko, Zarszyn, Sanok, Zag籀rz, Komacza, Lesko, Baligr籀d, Cisna, Solina i Olszanica. Wprawdzie Sanok i Zag籀rz miay ju髒 gaz ale w niewystarczajcych ilociach. Zaproszeni do Zwizku Gmin Bieszczadzkich, Ustrzyki Dolne, Czarna i Lutowiska odm籀wiy wsp籀pracy i zao髒yy wasny Zwizek Gmin Pogranicza. Burmistrz Ustrzyk Dolnych, lider Zwizku powiedzia, 髒e nie da si zdominowa Lesku. Jak dotychczas 髒adna z gmin dawnego Zwizku Gmin Pogranicza nie zostaa zgazyfikowana. Gazyfikacja Gminy Lesko trwaa dwie kadencje samorzdowe tj. ok. 8 lat: w pierwszej kadencji robotami kierowa burmistrz Henryk Gocek, a w drugiej kadencji Burmistrz Stanisaw Tabisz. Olbrzymi robot z tym zwizan wykona inwestor tj. Urzd Miasta i Gminy Lesko, dla kt籀rego ta praca stanowia novum. Inwestorowi pomagali Zwizek Gmin Bieszczadzkich oraz spoeczne komitety gazyfikacyjne. Jednym z przewodniczcych komitet籀w gazyfikacyjnych byem ja. Bdc in髒. g籀rnikiem o dugoletnim sta髒u pracy w przemyle wglowym, znaem si na tej robocie. W 1998 roku gaz dotar do Leska. Rozpoczlimy budow w Lesku i gminie okoo 160 km sieci gazowej. Prawie r籀wnolegle postanowiono wykorzysta Zwizek Gmin Bieszczadzkich z/s w Lesku do dziaania majcego na celu utworzenie w Polaczyku Podkarpackiego Centrum Rehabilitacji Kardiologicznej w oparciu o tamtejsz baz sanatoryjn, wspaniay klimat przyjazny dla sercowc籀w i wsp籀prac ze lskim Centrum Chor籀b Serca w Zabrzu. W tym celu zaproszono do Polaczyka i Leska prof. Poloskiego wraz z asyst dla oceny uzdrowiska i jego przydatnoci do tego celu. Wizytowano te髒 leski szpital, kt籀rego przyszy oddzia kardiologiczny miaby wsp籀pracowa z uzdrowiskiem. Wizytacja wypada pomylnie ale w zwizku z reorganizacj resortu Su髒by Zdrowia dalsze dziaania zostay zatrzymane.
Zwizek Gmin Bieszczadzkich wykorzystano r籀wnie髒 w walce o reaktywowanie powiatu leskiego. Stopniowo jednak kolejni burmistrzowie lescy coraz mniej uwagi powicali Zwizkowi Gmin Bieszczadzkich nie stawiajc przed nim nowych zada. A髒 wreszcie w bie髒cej kadencji Lesko przystpio do ustrzyckiego Zwizku Gmin Bieszczadzkich Pogranicza. Jak dotychczas Lesko, inicjator zao髒enia w Bieszczadach Zwizku Gmin, nie uzyskao 髒adnych korzyci ani presti髒owych ani materialnych z tego posunicia.
Lesko wspierane przez Zwizek Gmin Bieszczadzkich dokonao pod koniec XX w. wielkiego dziea cywilizacyjno-gospodarczego doprowadzajc gaz do Leska i okolic. Posiadany gaz u髒yto do ekologicznego ogrzewania r籀髒nego rodzaju pomieszcze oraz do produkcji. Gaz w Lesku zachci lokalnych biznesmen籀w oraz obcych do inwestowania w obiekty turystyczne, przemysowe i handlowe. Na przykad, ostatnio w Lesku i okolicach powstao 6 hoteli. Rozwin si przemys spo髒ywczy (zakady Szelc籀w i ubojnia maych zwierzt). Wybudowano r籀髒nego rodzaju warsztaty, powstaa drukarnia i wielkopowierzchniowa sie handlowa. Utworzono wiele nowych miejsc pracy. Niebo nad Leskiem i Polaczykiem stao si czystsze. Zmodernizowano i rozbudowano nasz szpital. I po raz pierwszy zastosowano indywidualne ogrzewanie gazowe mieszka w nowo budowanym bloku.
Mamy jeszcze w Lesku i okolicach wiele problem籀w do rozwizania, kt籀re rzutuj na rozw籀j miasta i gminy. Jednym z nich jest np. stabilna dostawa wody. W poowie lat 70-tych majc na uwadze rozw籀j Leska, opracowano koncepcj zaopatrzenia miasta i okolic w wod z Jez. Soliskiego. Dobrze byoby wr籀ci do tej koncepcji przy udziale Zwizku Gmin Bieszczadzkich z/s w Lesku i funduszy europejskich. W ten spos籀b mo髒na by dostarczy wod do czci gminy Solina, Olszanicy i Leska a w przyszoci mo髒e do Zag籀rza i Sanoka. Sprawa ta powinna by rozpatrzona przez wadze Leska ale ju髒 chyba w nastpnej kadencji. M籀gby te髒 Zwizek Gmin Bieszczadzkich poprze starania Cisnej o zagospodarowanie G籀ry Jaso a tak髒e zainicjowa dziaania na rzecz utworzenia w naszym szpitalu jak髒e potrzebnego pododdziau kardiologicznego gdzie przecie髒 leczymy sporo os籀b z r籀髒nymi dolegliwociami sercowymi.

Jan Lewicki

[Nr 1/94] Z historii Leska - Zwizek Gmin Bieszczadzkich z siedzib w Lesku



Imi
E-mail
Temat
Tre嗆
Przepisz kod:

 

© 2003-2012 Nasze Po這niny - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne

Wykonanie i administracja strony: JWK WebStudio