:: [Nr 1/94] Z historii Leska - ZwiÄ…zek Gmin Bieszczadzkich z siedzibÄ… w Lesku
Artyku³ dodany przez: Redakcja (2010-02-03 14:44:11)

Blisko 30 lat leszczanie starali siÄ™ doprowadzić gaz do Leska i Bieszczad. Starania rozpoczÄ™to już w latach 60-tych. W tym celu m.in. z poczÄ…tkiem lat 90-tych burmistrz Leska Henryk Gocek wzorujÄ…c siÄ™ na Å»ywcu, gdzie powstaÅ‚ ZwiÄ…zek Gmin Beskidzkich dla celów gazyfikacji Å»ywca i okolic, zaÅ‚ożyÅ‚ w Lesku ZwiÄ…zek Gmin Bieszczadzkich w celu gazyfikacji i telefonizacji Bieszczad. Należy pamiÄ™tać, że w owym czasie tylko Sanok i Lesko miaÅ‚y automatycznÄ… telefonicznÄ… „Å‚Ä…czność ze Å›wiatem” a wszystkie inne miejscowoÅ›ci bieszczadzkie posiadaÅ‚y jedynie Å‚Ä…czność „na korbkÄ™”. Do ZwiÄ…zku Gmin Bieszczadzkich weszÅ‚o 10 gmin tj.: Besko, Zarszyn, Sanok, Zagórz, KomaÅ„cza, Lesko, Baligród, Cisna, Solina i Olszanica. Wprawdzie Sanok i Zagórz miaÅ‚y już gaz ale w niewystarczajÄ…cych iloÅ›ciach. Zaproszeni do ZwiÄ…zku Gmin Bieszczadzkich, Ustrzyki Dolne, Czarna i Lutowiska odmówiÅ‚y współpracy i zaÅ‚ożyÅ‚y wÅ‚asny ZwiÄ…zek Gmin Pogranicza. Burmistrz Ustrzyk Dolnych, lider ZwiÄ…zku powiedziaÅ‚, że nie da siÄ™ zdominować Lesku. Jak dotychczas żadna z gmin dawnego ZwiÄ…zku Gmin Pogranicza nie zostaÅ‚a zgazyfikowana. Gazyfikacja Gminy Lesko trwaÅ‚a dwie kadencje samorzÄ…dowe tj. ok. 8 lat: w pierwszej kadencji robotami kierowaÅ‚ burmistrz Henryk Gocek, a w drugiej kadencji Burmistrz StanisÅ‚aw Tabisz. OlbrzymiÄ… robotÄ™ z tym zwiÄ…zanÄ… wykonaÅ‚ inwestor tj. UrzÄ…d Miasta i Gminy Lesko, dla którego ta praca stanowiÅ‚a novum. Inwestorowi pomagali ZwiÄ…zek Gmin Bieszczadzkich oraz spoÅ‚eczne komitety gazyfikacyjne. Jednym z przewodniczÄ…cych komitetów gazyfikacyjnych byÅ‚em ja. BÄ™dÄ…c inż. górnikiem o dÅ‚ugoletnim stażu pracy w przemyÅ›le wÄ™glowym, znaÅ‚em siÄ™ na tej robocie. W 1998 roku gaz dotarÅ‚ do Leska. RozpoczÄ™liÅ›my budowÄ™ w Lesku i gminie okoÅ‚o 160 km sieci gazowej. Prawie równolegle postanowiono wykorzystać ZwiÄ…zek Gmin Bieszczadzkich z/s w Lesku do dziaÅ‚ania majÄ…cego na celu utworzenie w PolaÅ„czyku Podkarpackiego Centrum Rehabilitacji Kardiologicznej w oparciu o tamtejszÄ… bazÄ™ sanatoryjnÄ…, wspaniaÅ‚y klimat przyjazny dla sercowców i współpracÄ™ ze ÅšlÄ…skim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. W tym celu zaproszono do PolaÅ„czyka i Leska prof. PoloÅ„skiego wraz z asystÄ… dla oceny uzdrowiska i jego przydatnoÅ›ci do tego celu. Wizytowano też leski szpital, którego przyszÅ‚y oddziaÅ‚ kardiologiczny miaÅ‚by współpracować z uzdrowiskiem. Wizytacja wypadÅ‚a pomyÅ›lnie ale w zwiÄ…zku z reorganizacjÄ… resortu SÅ‚użby Zdrowia dalsze dziaÅ‚ania zostaÅ‚y zatrzymane.
Związek Gmin Bieszczadzkich wykorzystano również w walce o reaktywowanie powiatu leskiego. Stopniowo jednak kolejni burmistrzowie lescy coraz mniej uwagi poświęcali Związkowi Gmin Bieszczadzkich nie stawiając przed nim nowych zadań. Aż wreszcie w bieżącej kadencji Lesko przystąpiło do ustrzyckiego Związku Gmin Bieszczadzkich Pogranicza. Jak dotychczas Lesko, inicjator założenia w Bieszczadach Związku Gmin, nie uzyskało żadnych korzyści ani prestiżowych ani materialnych z tego posunięcia.
Lesko wspierane przez Związek Gmin Bieszczadzkich dokonało pod koniec XX w. wielkiego dzieła cywilizacyjno-gospodarczego doprowadzając gaz do Leska i okolic. Posiadany gaz użyto do ekologicznego ogrzewania różnego rodzaju pomieszczeń oraz do produkcji. Gaz w Lesku zachęcił lokalnych biznesmenów oraz obcych do inwestowania w obiekty turystyczne, przemysłowe i handlowe. Na przykład, ostatnio w Lesku i okolicach powstało 6 hoteli. Rozwinął się przemysł spożywczy (zakłady Szelców i ubojnia małych zwierząt). Wybudowano różnego rodzaju warsztaty, powstała drukarnia i wielkopowierzchniowa sieć handlowa. Utworzono wiele nowych miejsc pracy. Niebo nad Leskiem i Polańczykiem stało się czystsze. Zmodernizowano i rozbudowano nasz szpital. I po raz pierwszy zastosowano indywidualne ogrzewanie gazowe mieszkań w nowo budowanym bloku.
Mamy jeszcze w Lesku i okolicach wiele problemów do rozwiązania, które rzutują na rozwój miasta i gminy. Jednym z nich jest np. stabilna dostawa wody. W połowie lat 70-tych mając na uwadze rozwój Leska, opracowano koncepcję zaopatrzenia miasta i okolic w wodę z Jez. Solińskiego. Dobrze byłoby wrócić do tej koncepcji przy udziale Związku Gmin Bieszczadzkich z/s w Lesku i funduszy europejskich. W ten sposób można by dostarczyć wodę do części gminy Solina, Olszanicy i Leska a w przyszłości może do Zagórza i Sanoka. Sprawa ta powinna być rozpatrzona przez władze Leska ale już chyba w następnej kadencji. Mógłby też Związek Gmin Bieszczadzkich poprzeć starania Cisnej o zagospodarowanie Góry Jasło a także zainicjować działania na rzecz utworzenia w naszym szpitalu jakże potrzebnego pododdziału kardiologicznego gdzie przecież leczymy sporo osób z różnymi dolegliwościami sercowymi.

Jan Lewicki


adres tego artyku³u: http://www.naszepo³oniny.pl/articles.php?id=830