Nasze POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne Artykuły Forum dyskusyjne Galerie Ogłoszenia 
Baza noclegowa   Baza gastronomiczna   Dyżury aptek   Rozkład jazdy autobusów   Plan miasta
Strona główna

Archiwum
Pisane w Bieszczadach
Szukaj w serwisie:
Redakcja

Kontakt

    Gazeta / moduły
    Serwis internetowy

    Baza noclegowa
Baza noclegowa

Artykuy » ~ Archiwum » [Nr 13/89] Umiejętność ratująca życie
Już po raz ósmy obchodziliśmy Światowy Dzień Udzielania Pierwszej Pomocy. Dzień poświecony pamięci ludzi, którzy zginęli 11 września 2001 roku podczas terrorystycznego ataku na World Trade Center w Nowym Jorku. Podczas tego szaleńczego zamachu zginęły 2752 osoby cywilne. W trakcie akcji ratunkowej życie straciło dalsze ponad 300 osób w większości strażacy i policjanci. Ta tragedia uświadomiła ludziom na całym świecie jak potrzebna, wręcz niezbędna jest wiedza związana z niesieniem i udzielaniem pierwszej pomocy w tego typu tragicznych sytuacjach. Temu miedzy innymi miał służyć zorganizowany 11 września w ustrzyckim rynku pokaz udzielania pierwszej pomocy w wykonaniu młodzieży szkolnych kół PCK. Fachowy pokaz na fantomie przeprowadzili Izabela Śmietana, Patryk Roczniak, Patryk Franci i Damian Wronowski.
Chętni, którzy chcieli zmierzyć ciśnienie mogli to zrobić w punkcie zorganizowanym przez ratowników medycznych ustrzyckiego szpitala. Informacji na temat zadań policji w sytuacjach kryzysowych udzielała Joanna Głazowska z miejscowej Komendy Policji. Można było też dokładnie przyjrzeć się wyposażeniu karetki ratownictwa medycznego, radiowozu policyjnego i samochodu ratowniczego straży pożarnej. Pokaz zgromadził wielu mieszkańców miasta i przebywających tu turystów.

Szkoda tylko, że tak mało uwagi tym obchodom poświęcili dyrektorzy ustrzyckich szkół. Młodzież, która wzięła bezpośredni udział w pokazie i garstka tej, która to obserwowała to stanowczo za mało by można było mówić o masowym propagowaniu umiejętności niesienia i udzielania pierwszej pomocy. Organizatorami pokazu były: Zarząd Rejonowy PCK w Ustrzykach Dolnych, Państwowa Straż Pożarna, Komenda Powiatowa Policji, Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej oraz ustrzycki Dom Kultury.

Andrzej Kotowicz

[Nr 13/89] Umiejętność ratująca życieImi
E-mail
Temat
Tre
Przepisz kod:

 

© 2003-2012 Nasze Pooniny - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne

Wykonanie i administracja strony: JWK WebStudio