|
|
Artyku造 » ~ Archiwum » [Nr 10/86] Lekarskie gabinety specjalistyczne- nie dla wszystkich |
Ustrzycki szpital nadal dziaa w sytuacji zagro髒enia bankructwem. Uchwalona przez Rad Powiatu uchwaa o porczeniu kredytu na nic si nie zdaa. 驍aden z bank籀w nie zdecydowa si na udzielenie kredytu. Prowadzona od pewnego czasu restrukturyzacja zaczyna wprawdzie przynosi pierwsze efekty, ale jak na razie nie s one wystarczajce. Wydzier髒awione kuchnia, prosektorium, pranie zlecone zewntrznej firmie i redukcja zatrudnienia pozwalaj jak na razie zaoszczdzi miesicznie okoo 80 tysicy zotych. To sporo, nie mniej jednak w dalszym cigu szpital generuje co miesic okoo 105 tysicy zotych straty.
Dyrektor Marceli Kuca liczy na to, 髒e sytuacj finansow szpitala poprawi kwota za tzw. nadwykonania jak zalega szpitalowi NFZ. Pienidze te wielokrotnie obiecaa wypaci szpitalom minister Kopacz. Niestety podobnie jak wiele obietnic tego rzdu tak髒e i ta okazaa si obietnic bez pokrycia. Dyrektor Kuca na jednej z narad w NFZ dowiedzia si, 髒e na pienidze z nadwykona nie ma co liczy. Zreszt dotyczy to wszystkich szpitali, nie tylko ustrzyckiego. Szefowie NFZ zaproponowali dyrektorom szpitali nastpujce rozwizanie, ograniczenie iloci przyjmowanych przez szpital pacjent籀w, do takiej liczby by nie przekroczy kontraktu z NFZ.
Co to oznacza dla pacjent籀w, ano g籀wnie ograniczenia w zabiegach planowanych i w leczeniu specjalistycznym. Szpital bdzie przyjmowa chorych w wypadku zagro髒enia 髒ycia, oraz w przypadkach nagych wymagajcych natychmiastowej reakcji np. chirurgicznej. Im wicej bdzie takich przyj tym mniej bdzie zabieg籀w planowanych, to znaczy takich gdzie 髒yciu nie zagra髒a niebezpieczestwo, ale istnieje konieczno medycznej interwencji. Znacznym ograniczeniom podlega te髒 bd przyjcia w gabinetach specjalistycznych. Po prostu dyrekcja wyznaczy miesiczne limity przyj i bdzie si ich cile przestrzega. Pogorszy to i tak nie najlepsz sytuacj ludzi oczekujcych na wizyt u lekarza specjalisty. Ci, kt籀rych na to sta i tak lecz si ju髒 prywatnie. Ci gorzej sytuowani bd czeka miesicami na swoja kolejk. Jak raz w tym przypadku nie ma tutaj 髒adnej winy os籀b zarzdzajcym szpitalem.
Co dalej? Na pewno dalsze zwolnienia i kolejne oszczdnoci, midzy innymi poprzez obni髒anie pac. Konieczne jest bowiem zbilansowanie dochod籀w z wydatkami, a do takiego zbilansowania brakuje jeszcze 105 tysicy z. Dopiero wtedy bdzie mo髒liwe prywatyzowanie szpitala. Ponad 3 miliony z. zostao by umorzonych, ponad 2 miliony umorzono by na zasadzie bonusu za przystpienie do prywatyzacji. Pozostaa 2 miliony z hakiem przejo by na swoje barki starostwo i przez kilka lat spacao. To w zasadzie jedyne sensowne wyjcie z tej arcytrudnej sytuacji. Czas goni niemiosiernie i nie ma ju髒 czasu na jakiekolwiek eksperymenty. Czas pokaza te髒, 髒e im wczeniej zrobi si radykalne cicia tym ich skala jest mniejsza. Warto o tym pamita.
Wiesaw Stebnicki
|
|
|
[Nr 10/86] Lekarskie gabinety specjalistyczne- nie dla wszystkich |
|
|