Nasze POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne Artykuły Forum dyskusyjne Galerie Ogłoszenia 
Baza noclegowa   Baza gastronomiczna   Dyżury aptek   Rozkład jazdy autobusów   Plan miasta
Strona g籀wna

Archiwum
Pisane w Bieszczadach
Szukaj w serwisie:
Redakcja

Kontakt

    Gazeta / moduy
    Serwis internetowy

    Baza noclegowa

Artyku造 » ~ Archiwum » [Nr 13/73] Straszni mieszczanie
Byy burmistrz Leska Robert Petka rozpocz na amach Gazety Bieszczadzkiej cykl artyku籀w o wzajemnych relacjach pomidzy Ustrzykami i Leskiem. We wstpie do tego obszernego materiau pisze- „Spoeczna pami przeszoci- w przypadku konfliktu lesko- ustrzyckiego koncentruje si g籀wnie na czterech aspektach dziej籀w tych miast; bogatej tradycji historycznej Leska w penieniu funkcji orodka miejskiego i powiatowego, korekcie granic pomidzy Polsk a ZSRR z 1951 roku i zwizanych z tym przesiedleniach, utworzeniem w 1972 du髒ego powiatu bieszczadzkiego z siedzib w Lesku i wstpnych zao髒eniach reformy administracji publicznej i tworzenia powiat籀w przygotowanych przez rzd Hanny Suchockiej.” W pierwszym odcinku cyklu Robert Petka zaj si stron historyczn, a cilej m籀wic przewag Leska – w tym wanie historycznym aspekcie- nad Ustrzykami. Cytuje autor wypowiedzi leskich mieszczan z czas籀w drugiej wojny o powiat. Wypowiedzi buczuczne, pene pychy i braku poszanowania dla Ustrzyk. Leszczanie twierdz w wikszoci, 髒e historia wiadczy za nimi, 髒e bezspornie im si nale髒y siedziba powiatu. Ba jeli by si trzyma tej argumentacji stolic Polski po dzi dzie powinno by Gniezno, a stolic Podkarpacia Przemyl. Robert Petka cytuje miedzy innymi K.A. Rejmaskiego, kt籀ry m籀wi- Lesko byo od prawie dw籀ch wiek籀w miastem powiatowym wojew籀dztwa lwowskiego, ssiadujcym z powiatami: sanockim, dobromilskim, turczaskim - no i co z tego, mo髒na by zapyta. Czy K.A. Rejmaski by ostatnio w Dobromilu. Gdyby by zrozumia by mo髒e, 髒e tradycja i historia maj w reformach administracyjnych niewielkie znaczenie. Dzi Dobromil to maa , zaniedbana miecina, bez jakiegokolwiek znaczenia . Zbytnie zapatrzenie w histori raczej szkodzi ni髒 pomaga i w Lesku powinni o tym wiedzie. Atutami Leska wymienianymi jako argumenty za utworzeniem tutaj siedziby powiatu s leska synagoga, kirkut, zamek Kmit籀w. Co to za argumenty. Moim zdaniem jeli ju髒 to argumentami s piekarnia i ciastkarnia Szelc籀w, Talens Paackiego. Kirkut , synagoga nikomu pracy nie dadz, nie s miastotw籀rcze.
Prawie wszyscy Polacy zafascynowani s Stanami Zjednoczonymi. Marzeniem wielu z nas byo znale驕 si za wielk wod. Bo Ameryka to w Polsce cigle jeszcze synonim bogactwa, dostatniego 髒ycia. Skd si ta wielko ameryki wzia, ano z konglomeratu narod籀w, ras, a tym samym o髒ywczych pomys籀w, r籀髒nych sposob籀w mylenia. Sowem z mieszanki wybuchowej, kt籀ra jest zaczynem jakiegokolwiek rozwoju.
Leszczanie wytykaj Ustrzykom ich plebejsko, nuworyszostwo. W 1951 roku do Ustrzyk zjechao raptem okoo dw籀ch tysicy przesiedlec籀w, na dodatek nie wszyscy osiedlili si w samym miecie. Lesko w tym czasie jak twierdz leszczanie byo dumn stolic powiatu z ponad trzema tysicami mieszkac籀w. Co spowodowao to, 髒e dzi Ustrzyki licz sobie ponad dziesi tysicy mieszkac籀w a Lesko niespena siedem, wszak nie decyzje administracyjne. Lesko szczyci si swoim ratuszem, rynkiem. Nich leszczanie obejrz teraz rynek w Ustrzykach. Szczciem Ustrzyk byo wanie to, co leszczanie miastu nad Strwi髒em wytykaj, mianowicie fakt i髒 miejscowa ludno to zlepek obywateli caej Polski, a ostatnio nawet Europy. Nie ma nic bardziej tw籀rczego jak uczenie si od innych i przyjmowanie od nich tego co najlepsze. Tak robi si w Ustrzykach i efekty tego s widoczne.
Ustrzyki nie 髒yj histori i cae szczcie. Nie ma tu zamku, ale jest Pamo-Plas, kt籀ry daje prac ponad dwustu osobom. Jest kirkut – skromniejszy od leskiego- ale wa髒niejsze, 髒e jest kilkanacie zakad籀w drzewnych, w tym dwa bardzo du髒e. Synagoga te髒 jest w Ustrzykach, ale wykorzystano ja cakiem praktycznie umiejscawiajc w niej bibliotek. Nie ma tylu zabytkowych kamieniczek co w Lesku, jednak miejscowi wol fakt i髒 jest w miecie kilka hoteli, wycig籀w i tras narciarskich. To nie zabytki tworz miejska infrastruktur.
Roberta Petk bardzo szanuj mimo i髒 nasze pogldy czsto si r籀髒ni. Na temat wojny powiatowej rozmawialimy wielokrotnie jeszcze wtedy gdy pracowaem w radiu Bieszczady. Zreszt tak髒e Pan Rejmaski rozumia wtedy argumenty, kt籀re zdecydoway o lokalizacji siedziby powiatu w Ustrzykach- dowodem jego zapis mojej radiowej rozmowy z leskim wiceburmistrzem Andruchem i jej przeciwwagi czyli rozmowy z burmistrzem Ustrzyk Piotrem Korczakiem.
To straszni mieszczanie zdoowali Lesko. Burmistrz Gocek i jego nastpca Robert Petka nie byli leszczanami. Cae szczcie bo to dopiero oni pchnli w to miasto o髒ywczego ducha. Niech mieszczanie lescy dalej knuj teorie o historycznej wy髒szoci Leska nad Ustrzykami. Nas ustrzyckich ptok籀w i krzok籀w g.. to obchodzi. My robimy swoje i niczego nikomu nie zazdrocimy.


Wiesaw Stebnicki

[Nr 13/73] Straszni mieszczanie



Imi
E-mail
Temat
Tre嗆
Przepisz kod:

 

© 2003-2012 Nasze Po這niny - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne

Wykonanie i administracja strony: JWK WebStudio