Marek Prorok: Za kilka tygodni minie poowa kadencji organ籀w samorzdowych. Chciabym aby spojrza pan na te dwa lata i spr籀bowa w kr籀tki spos籀b oceni, co z przyjtych na pocztku kadencji zao髒e udao si zrealizowa a co nie. Z czym mia pan najwiksze trudnoci?
Marcin Rogacki: Podstawowym moim zao髒eniem na pocztku tej kadencji byo rozwizanie problem籀w wystpujcych do powszechnie przypuszczam, 髒e w wikszoci gmin Ma na myli drogi gminne chodniki, kanalizacj, wodocigi oraz zewntrzny wizerunek gminy. Dodatkowym bardzo wa髒nym elementem w przypadku gminy Czarna jest rozw籀j turystyki a zwaszcza element籀w infrastruktury turystycznej. Nasza gmina jest najmniejsz gmin na terenie Bieszczad籀w z bud髒etem rocznym w wysokoci pi milion籀w zotych i to jest nasz najwikszy problem, najtrudniejszy element ukadanki, kt籀ry najbardziej nas ogranicza. Udao si nam przygotowa projekt kanalizacji Czarnej G籀rnej i ssiednich miejscowoci, czna dugo projektowanej kanalizacji wynosi okoo omiu kilometr籀w a warto kosztorysowa tego przedsiwzicia to 3,5 miliona zotych. Jasno wida, 髒e z wasnych rodk籀w nie jestemy w stanie uzbiera minimum potrzebnego na wkad wasny i konieczne bdzie skorzystanie z kredytu bankowego. Jedyn szans dla naszej gminy s unijne programy pomocowe, cho i tutaj czsto jestemy eliminowani z powodu naszej wielkoci Dla przykadu, Regionalny Program Operacyjny stawia warunek gstoci zaludnienia 120 mieszkac籀w na kilometr kwadratowy co ju髒 na wstpie nas „wykasowao”. Ja osobicie licz na Program Odnowy Wsi, kt籀ry zosta stworzony dla takich gmin jak nasza, liczcych do piciu tysicy mieszkac籀w. Ma on jednak trudnoci z wystartowaniem a trwa ju髒 to ponad rok. Mam nadziej ,髒e w kocu jednak ruszy i bdziemy mogli z jego dobrodziejstw skorzysta.
Marek Prorok: Mo髒e zatrzymajmy si chwil przy problematyce dr籀g nie tylko gminnych ale i tych pozostaych, istotnych dla gminy. Od roku nieprzejezdna jest droga wojew籀dzka z Czarnej do Polany, jakie s szans na zakoczenie jej remontu przed zim?
Marcin Rogacki: Wikszo najwa髒niejszych dr籀g komunikacyjnych na naszym terenie, mam na myli drogi gminne, jest przejezdna. W ubiegym roku wyremontowalimy drog do Bystrego, w tym roku odcinek drogi biegncy od stra髒nicy Stra髒y Granicznej a na przyszy rok planujemy remont drogi z Polany do Ostrego. Najwiksz bolczk gminy jest droga z Lipia do drogi wojew籀dzkiej. Jest ona pewnym ewenementem, bo ma a髒 trzech wacicieli. Pierwszym, najwikszym wacicielem jest Bieszczadzkie Starostwo Powiatowe, kolejnymi gmina i Nadlenictwo Lutowiska. W ostatnich dniach uczestniczyem w sesji Rady Powiatu na kt籀rej starostwo przeznaczyo na t drog kwot ponad stu tysicy zotych. Jest to w prawdzie niewiele, ale zawsze to co istotnego dla tych mieszkac籀w. Je髒eli chodzi o drog do Polany to rzeczywicie jest to wielki problem, przede wszystkim dla mieszkac籀w. Od ponad roku borykaj si z wielkimi trudnociami i bardzo ich za to podziwiam. Zorganizowanie objazdu przecink len byo mo髒liwe dziki uprzejmoci Nadlenictwa Lutowiska i ogromnemu zaanga髒owaniu mieszkac籀w, nasz wkad jako gminy z koniecznoci by niewielki. Mieszkacy Polany wykazali tu niezwyk postaw i niespotykan solidarno, cho trzeba uczciwie przyzna, 髒e Polana zawsze si tym wyr籀髒niaa. Na dzie dzisiejszy prace remontowe s na ukoczeniu i mam nadziej, 髒e do koca listopada zostan w penym zakresie wykonane. Takie zapewnienia otrzymaem z zarzdu dr籀g, bo niestety w tej sprawie mam niewiele do powiedzenia.
Marek Prorok: Pamitam nasz rozmow z przed dw籀ch lat, w kt籀rej m籀wi pan o staraniach czynionych w kierunku uruchomienia w Czarnej bankomatu, urzdzenia w dzisiejszej dobie do powszechnego a w gminie turystycznej wrcz niezbdnego.
Marcin Rogacki: Bankomat w Czarnej funkcjonuje od ponad roku przy filii Bieszczadzkiego Banku Sp籀dzielczego. Uruchomienie bankomatu byo mo髒liwe dziki zaanga髒owaniu prezesa Ni髒nika, z kt籀rym wspaniale mi si wsp籀pracuje i t wsp籀prac szczeg籀lnie sobie ceni.
Marek Prorok: Mylc o przyszoci gminy Czarna nale髒y szuka strategicznych rozwiza mogcych zapewni gminie szybszy rozw籀j. Czy takimi rozwizaniami dla Czarnej mog sta si w przyszoci otwarcie przejcia granicznego z Ukrain i eksploatacja miejscowych w籀d mineralnych?
Marcin Rogacki: Przejcie graniczne to temat na kt籀rym bardzo mi zale髒y . Niestety nasze starania w tym przypadku nie wystarcz, konieczne s r籀wnie髒 ze strony ukraiskiej a z tym bywa r籀髒nie. Jestemy przygotowani na dwa rozwizania, je髒eli chodzi o umiejscowienie przejcia. Rozwizanie pierwsze, w moim przekonaniu lepsze, to przejcie Michniowiec – opuszanka i drugie, wpisane w protokole komisji sejmowej, to Bystre – Mszaniec. Problem polega na tym, 髒e po stronie ukraiskiej graniczymy z dwoma rejonami starosamborskim i turczaskim. Nasze kontakty z rejonem starosamborskim s o wiele lepsze i nasze starania o utworzenie przejcia granicznego napotykaj u miejscowych decydent籀w na zrozumienie i zainteresowanie. atwiejszym zadaniem pod wzgldem technicznym jest utworzenie przejcia granicznego pomidzy Michniowcem i opusznk. Jest to bardzo odlega przyszo, ale nie ustaniemy w staraniach. Je髒eli chodzi o wydobywanie w籀d mineralnych, to ich eksploatacja okazaa si nieopacalna. Dwa istniejce 驕r籀da umiejscowione s w pobli髒u dawnej rozlewni w籀d i zapewne warto jest pomyle o ich wykorzystaniu, je髒eli nie gospodarczym, to przynajmniej jako atrakcj turystyczn. Inwestor, kt籀ry zakupi tereny dawnej rozlewni wykona nawet odwierty majce okreli wydajno istniejcych g籀rotwor籀w. Niestety po przeanalizowaniu wynik籀w stwierdzi, 髒e wydobywanie wody i produkcja na jej bazie napoj籀w jest nieopacalna.
Marek Prorok: Na koniec pytanie o sprawy osobiste. Trzy tygodnie temu wystpi pan z klubu kawaler籀w i wstpi w zwizek ma髒eski. Jak znajduje si pan w nowej sytuacji i czy ma髒onka, pochodzca przecie髒 z innego rejony, zaaklimatyzowaa si w Czarnej?
Marcin Rogacki: Tak, jest to w moim 髒yciu ogromna zmiana i musz przyzna, 髒e bardzo przyjemna. Moja ma髒onka znakomicie zaaklimatyzowaa si i czuje si w Czarnej tak, jakby zawsze tu mieszkaa.
Marek Prorok: 驍ycz jeszcze raz wszystkiego najlepszego i dzikuj za rozmow.
Marcin Rogacki: Ja r籀wnie髒 dzikuj.