Nasze POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne Artykuły Forum dyskusyjne Galerie Ogłoszenia 
Baza noclegowa   Baza gastronomiczna   Dyżury aptek   Rozkład jazdy autobusów   Plan miasta
Strona g籀wna

Archiwum
Pisane w Bieszczadach
Szukaj w serwisie:
Redakcja

Kontakt

    Gazeta / moduy
    Serwis internetowy

    Baza noclegowa

Artyku造 » ~ Archiwum » [11/104] W g籀r Dniestru
Polskie Bieszczady s pikne, niestety bardzo mae obszarowo. Mieszkajc tutaj praktycznie rzecz biorc od urodzenie zwiedziem je cae i to kilkakrotnie. Czsto te髒 z zaciekawieniem spogldaem na wsch籀d gdzie le髒y ich wiksza i wy髒sza cz. Dla wielu os籀b- w dobie prawie swobodnego przekraczania granicy- wschodnia cz Bieszczad te髒 ju髒 zostaa odkryta. Celem naszego cyklu „Pomysu na wakacyjn wycieczk” jest przedstawienie wycieczek na Ukrain i Sowacj. Mamy jako redakcja nadziej, 髒e plonem tego cyklu bdzie wydanie przewodnika bdcego zbiorem tych materia籀w.

Sianki- czyli Tarnica, Halicz i Krzemie z wschodniej strony

By obejrze polsk cz Bieszczad od wschodniej strony trzeba dotrze w okolice ukraiskich Sianek i przeczy U髒ockiej. Czyli m籀wic prociej po przekroczeniu granicy poprzez Chyr籀w, Star S籀l dotrze do Starego Sambora. Std za kierowa si na poudnie i po miniciu Turki, Boryni, Jaworowa dotrze do przeczy. Droga jak na ukraiskie warunki jest cakiem przyzwoita. Przecz U髒ocka to zarazem granica pomidzy wojew籀dztwami lwowskim i zakarpackim. W Polsce mao kto si orientuje, 髒e mija granic jakiegokolwiek wojew籀dztwa, jednak Ukraina to jeszcze nie cakiem Europa. Wprawdzie znikny tzw. „Gaiki” na wylotowych ulicach ukraiskich miast, ale na przeczy U髒ockiej istnieje co na podobiestwo przejcia granicznego. Drog przegradza szlaban przed kt籀rym trzeba si w porzdku podnosi szlaban i mo髒na jecha. Wprawdzie celem naszej podr籀髒y bya przecz, ale by j przekroczy i spojrze na drug stron trzeba byo si znale驕 za szlabanem. Choby dlatego by obejrze najwy髒ej poo髒ony w Bieszczadach (853 npm.) kilkusetmetrowy wiadukt kolejowy. Przecz U髒ocka po wybudowaniu w latach 70- dziesitych XIX w. linii kolejowej czcej Lw籀w z U髒gorodem staa si wa髒nym punktem strategicznym. Dlatego te髒 w czasie I wojny wiatowej na przeomie roku 1914-1915 toczyy si tutaj zacite walki pomidzy armi austrowgiersk, a rosyjsk. Przecz U髒ock dzieli od polskiej granicy zaledwie kilkaset metr籀w.














Trzy kilometry na p籀noc od przeczy po lewej stronie le髒 ukraiskie Sianki. W przeciwiestwie do polskich Sianek, kt籀re le髒 na przysowiowym kocu wiata, w dzikiej niezamieszkanej dolinie Sanu, Sianki ukraiskie to spora wie. Przed II wojn wiatow stanowiy jedno i byy znanym orodkiem wypoczynkowym z domami wypoczynkowymi, restauracjami, skoczni narciarsk, torem saneczkowym. Tu髒 przed wjazdem do Sianek stoi cerkiew p.w.w. Jerzego, nieco ni髒ej obok dworca kolejowego cerkiew prawosawna przebudowana z dawnego baru w latach dziewidziesitych. We wsi mn籀stwo brzydkich jednopitrowych blok籀w, parterowy dworzec kolejowy, na kracach wsi od strony p籀nocnej szkoa i zdewastowany dom kultury. Za za torami elektrycznej i ruchliwej linii kolejowej Halicz, Krzemie, Tarnica widziane z niecodziennej strony.

Turka

By dojecha do centrum Turki trzeba skrci z g籀wnej drogi wiodcej do Starego Sambora w lewo. Skrci i zwolni g籀ra do 10 km na godzin. Bowiem ulica wiodca do centrum miasta to co co bardziej przypomina szlak do jazdy samochodami terenowymi. Ci co skar髒 si na drog z granicy do Chyrowa, nie wiedz co to dziury. Dla mnie skoczyo si to jedynie na zgubieniu kopaka. Tu髒 po wje驕dzie najcenniejszy chyba zabytek w miecie drewniana cerkiew p.w. w. Mikoaja zbudowana w 1739 roku. Cerkiew jest w trakcie renowacji ale i tak warta jest obejrzenia, stanowi bowiem swoisty wzorzec stylu bojkowskiego. Ponadto wart obejrzenia jest blisko kilometrowy wiadukt kolejowy podobny do rzymskich akwedukt籀w biegncy przez centrum miasta. Centrum Turki to Ustrzyki i Lesko z lat szedziesitych, cho z du髒o gorszymi ulicami. Powoli miasto si jednak zmienia na korzy i szuka swej szansy w turystyce. Warto zajrze do sympatycznej kawiarenki poo髒onej na rzek Jabonk dopywem Stryja, cz kawiarenki ulokowano bowiem na filarach nad wod.








Z Turki powr籀t do granicy. Po drodze mijany kilkakrotnie bystry i szeroki Dniestr oraz kolej z tunelami. Na odcinku ze Starego Sambora do wsi U髒ok pocig dziewiciokrotnie przemierza tunele, a najatrakcyjniejszy odcinek to ten z przeczy U髒ockiej do wsi U髒ok. Ale to ju髒 temat na nastpn wycieczk.

Wiesaw Stebnicki

[11/104] W g籀r Dniestru



Imi
E-mail
Temat
Tre嗆
Przepisz kod:

 

© 2003-2012 Nasze Po這niny - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne

Wykonanie i administracja strony: JWK WebStudio