:: [Nr 1/94] Sam pomysł, to nie wszystko
Artyku³ dodany przez: Redakcja (2010-02-03 15:07:07)

Dźwiniacz Dolny w gminie Ustrzyki Dolne – przed wojnÄ… 119 numerów i 917 mieszkaÅ„ców. Dzisiaj 50 domów, w których mieszka 236 osób. Bieszczadzka codzienność, w której kilka lat temu pojawiÅ‚y siÄ™ symptomy zmian na lepsze. Najpierw w latach 2006-2007 Galicyjskie Gospodarstwa GoÅ›cinne pomogÅ‚y, posiÅ‚kujÄ…c siÄ™ funduszami z edycji Programu „DziaÅ‚aj Lokalnie”, utworzyć Ekomuzeum „HoÅ‚e”, Å‚Ä…czÄ…ce w sieć rozproszone w terenie obiekty, które tworzÄ… „żywÄ…” kolekcjÄ™, obrazujÄ…cÄ… wartoÅ›ci przyrodnicze i kulturowe regionu oraz dorobek jego mieszkaÅ„ców.

Jednym z etapów szlaku byÅ‚a wioska Dźwiniacz Dolny. To byÅ‚ ten impuls wzmocniony przez kilku aktywnych mieszkaÅ„ców, w efekcie czego powstaÅ‚o Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Dźwiniacz Dolny. Jeszcze w tym samy roku rozpoczÄ™li tworzenie Centrum Informacyjno-Dokumentacyjne Ekomuzeum „HoÅ‚e”, szukajÄ…c pieniÄ™dzy na remont oraz przebudowÄ™ opuszczonego na poczÄ…tku lat 70. ubiegÅ‚ego wieku i niszczejÄ…cego budynku dawnej szkoÅ‚y.
Wprawdzie jeszcze w latach 90. władze gminy dały pieniądze na zakup materiałów, ale były to tylko doraźne remonty. Brakowało przede wszystkim sanitariatów i na to poszły pierwsze uzyskane pieniądze. Zaczęto w budynku organizować spotkania, zabawy, wesela cały zysk przeznaczając na remont. W efekcie w tym roku wymieniono okna w sali głównej, a jej ściany przesłonięto płytami, pojawiły się meble, a do końca grudnia skończy się remont kuchni.
- W 2010 roku liczymy przede wszystkim na środki z programu Lider+, a także z funduszu sołeckiego.


W sumie może być tego i z 20 tysiÄ™cy zÅ‚otych – wylicza Roman Glapiak, czÅ‚onek zarzÄ…du Stowarzyszenia.
Razem z prezesem WÅ‚adysÅ‚awem Tarnawskim liczÄ…, że Å›rodki te pójdÄ… na dokoÅ„czenie remontu pomieszczeÅ„ parteru oraz wymianÄ™ pozostaÅ‚ych okien i drzwi. W 2011 czeka ich remont i ocieplenie elewacji zewnÄ™trznej. Może w miÄ™dzyczasie pojawiÄ… siÄ™ dodatkowe pieniÄ…dze. – A wtedy moglibyÅ›my wyremontować pomieszczenia I piÄ™tra na pokoje goÅ›cinne dla letników. To daÅ‚oby staÅ‚y dochód i pewność jutra – mówi Adam Glapiak.
Centrum Informacyjno-Dokumentacyjne docelowo bÄ™dzie miaÅ‚o ekspozycjÄ™ przyrodniczo-historycznÄ… wraz z wzorcowniÄ… wyrobów miejscowych rÄ™kodzielników dziaÅ‚ajÄ…cych przy szlaku Ekomuzeum. BÄ™dÄ… tam: korzenioplastyka, papier czerpany, ikonopisarstwo, malowanie na szkle, witraże, wikliniarstwo, bibuÅ‚karstwo, zielarstwo oraz tradycyjny wypiek chleba. – I bÄ™dzie centrum rozwoju naszej wsi – zapewnia prezes WÅ‚adysÅ‚aw Tarnawski.


adres tego artyku³u: http://www.naszepo³oniny.pl/articles.php?id=838