:: [Nr 5/81] Rozmowa Połonin - dziś Krzysztof Królicki
Artyku³ dodany przez: Redakcja (2009-04-25 16:27:48)

Marek Prorok: UrzÄ…d Skarbowy kojarzy siÄ™ przeciÄ™tnemu czÅ‚owiekowi z miejscem maÅ‚o przyjemnym. Wiedza o pracy UrzÄ™dów Skarbowych nie jest zbyt wielka. ProszÄ™ o przybliżenie czytelnikom „Naszych PoÅ‚onin” urzÄ™du kierowanego przez pana Naczelnika.

Krzysztof Królicki: Urząd Skarbowy w Ustrzykach Dolnych jako samodzielna jednostka rozpoczął działalność z dniem 1 lipca 1991 roku. Wcześniej działał jako drugi wydział podatkowy Urzędu Skarbowego w Lesku. Swoim działaniem ustrzycki urząd obejmuje teren trzech gmin; Ustrzyki Dolne, Czarna i Lutowiska. Teren obszarowo bardzo rozległy ale skąpo zaludniony. Podstawowe zadanie urzędu to pobór podatków. Pobieramy całą gamę podatków począwszy od podatku dochodowego, który od 1992 roku stał się podatkiem powszechnym. Podatek dochodowy pobieramy we wszystkich formach to jest od osób fizycznych, od osób prawnych w formie ryczałtu i karty podatkowej. Podatek VAT czyli podatek od towarów i usług ,który zastąpił dawny podatek obrotowy jest podatkiem płaconym przez każdego konsumenta. Poza wspomnianymi podatkami urząd nasz dokonuje poboru opłaty skarbowej na rzecz gminy , podatku od czynności cywilnoprawnych, podatku od spadku i darowizn oraz podatku od gier. Szeroka gama pobieranych podatków powoduje, że jedna osoba w naszych urzędzie musi zajmować się wieloma zagadnieniami i wąska specjalizacja jest niemożliwa, zwłaszcza w kontekście koniecznych zastępstw związanych z urlopami wypoczynkowymi i zwolnieniami chorobowymi. Wymaga to dobrego przygotowania pracowników i ciągłego ich doszkalania. Na dzień dzisiejszy w urzędzie jest zatrudnionych 31 osób. Większość zatrudnionych to ludzie z wyższym wykształceniem a część posiada ukończone studia podyplomowe. Ci którzy nie posiadają wyższego wykształcenia to ludzie z wieloletnim stażem pracy i ogromnych doświadczeniem, posiadający wyjątkowa wiedzę, której nie sposób nabyć na studiach.

Marek Prorok: Wielu mÅ‚odych ludzi interesuje praca w „skarbówce” proszÄ™ o odpowiedź na pytanie, jakie warunki muszÄ… speÅ‚niać i jaki jest system naboru pracowników do urzÄ™du skarbowego?

Krzysztof Królicki: Od kilku lat do pracy w urzędzie skarbowym przyjmujemy tylko ludzi z wyższym wykształceniem. Jeżeli zaś idzie o zasady przyjęć do pracy to obowiązuje u nas system naboru otwartego. Polega on na tym, że jeżeli pojawia się wolne miejsce pracy to zgłaszamy zapotrzebowanie do urzędu pracy oraz Biuletynu Służby Cywilnej. Zostają precyzyjnie określone kryteria naboru. W zależności od ilości kandydatów stosowane są dwa rozwiązania. Jeżeli jest wielu kandydatów egzamin jest dwustopniowy, jeżeli mniej to jednostopniowy. Każdy etap egzaminu jest szczegółowo dokumentowany a kandydaci są informowani o osiągniętych wynikach egzaminów. Osoba wyłoniona w ramach egzaminu zostaje zatrudniona na okres jednego roku. W trakcie tego roku musi zdać egzamin z służby przygotowawczej. Jeżeli pomyślnie zda egzamin to zostaje zatrudniona zgodnie z zasadami Kodeksu Pracy.

Marek Prorok: Zbliża siÄ™ dzieÅ„ 30 kwietnia, coroczny termin zakoÅ„czenia rozliczeÅ„ podatku dochodowego. IdÄ…c na rozmowÄ™ z panem przeczytaÅ‚em informacjÄ™ o „dniach otwartych” organizowanych przez dwie soboty. Czy owe „dni otwarte” sÄ… nowoÅ›ciÄ…?

Krzysztof Królicki: Nie, są regularnie organizowane od kilu lat, jeżeli dobrze pamiętam to chyba od pięciu. Tegoroczną nowością jest zorganizowanie dwóch dni otwartych, jeden w sobotę marcową, który mamy już za sobą a drugi planujemy na sobotę 25 kwietnia. W dniach tych działamy bardziej jako instytucja doradcza. Każdy, kto potrzebuje porady czy też pomocy przy wypełnieniu swojego rocznego zeznania podatkowego, otrzyma ją. Nie oznacza to, że wypełnimy PIT za podatnika, ale udzielimy mu w tej sprawie wszechstronnej pomocy. Tradycyjnie w ostatnim tygodniu kwietnia będziemy pracować na wydłużonym czasie pracy, pełnią dyżury do godziny 18.

Marek Prorok: Czy w ostatnim tygodniu składania PIT-ów urząd przeżywa szczególne oblężenie?

Krzysztof Królicki: Nie za bardzo. Najwięcej złożonych zeznań dociera do nas na przełomie lutego i marca, kiedy to nasi klienci otrzymują dokument PIT- 11 od swoich pracodawców . Ostatni tydzień kwietnia jest zazwyczaj spokojny. Od lat obserwujemy pewną prawidłowość, ci którzy mają nadpłacony podatek składają zeznanie wcześniej, a ci którzy muszą dopłacić, czekają z tym do ostatniego tygodnia.

Marek Prorok: Jak przedstawia się sposób składania zeznań podatkowych? Czy większość Waszych klientów składa zeznanie osobiście, czy też wysyła pocztą?

Krzysztof Królicki: Zdecydowana większość klientów przynosi roczne zeznanie podatkowe bezpośrednio do urzędu. Ma to swoje zalety. Urzędnik przyjmujący zeznanie dokonuje jego sprawdzenia pod względem formalnym i rachunkowym, co pozwala na uniknięcie wielu drobnych błędów, dyskwalifikujących zeznanie do dalszej obróbki. Najczęściej spotykane pomyłki to drobne błędy formalne takie jak brak podpisu, nieprawidłowe zaokrąglenie czy też pomylenie rubryk. Interwencja urzędnika chroni składającego zeznanie przed ponownym wezwaniem do urzędu.
Podkreślam, że opisywane sprawdzenie ma tylko charakter formalny a nie merytoryczny, do którego niezbędne są dokumenty źródłowe.

Marek Prorok: Coraz częściej mówi się o wprowadzeniu możliwości rozliczania się z fiskusem w formie elektronicznej. Jak to wygląda na chwilę obecną?

Krzysztof Królicki: Organizacyjnie i technicznie jesteśmy do tego przygotowani a pierwsze próby mają już miejsce w dużych urzędach skarbowych. Dzisiaj barierą jest cena podpisu elektronicznego, póki co niezbędnego do złożenia zeznania droga elektroniczną. Jeżeli tylko na szczeblu krajowym zapadnie taka decyzja, rozpoczniemy przyjmowanie zeznań podatkowych w tej formie.

Marek Prorok: Teraz o możliwości przekazania jednego procenta podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego. Miałem kilka pytań na ten temat od emerytów rozliczanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W jaki sposób mogą oni przekazać część swoich dochodów na rzecz tych organizacji?

Krzysztof Królicki: Mogą to uczynić tylko poprzez samodzielne złożenie zeznania podatkowego w urzędzie skarbowym. Mimo że są już rozliczeni, muszą rozliczyć się ponownie, przenosząc do swego zeznania podatkowego wszystkie kwoty z posiadanego dokumentu PIT-40A. Dodatkowo muszą zaznaczyć nazwę organizacji na rzecz której chcą przekazać jeden procent swojego podatku oraz zdeklarować się czy chcą ujawnienia swoich danych osobowych. Przelewu darowizny dokonuje już sam urząd.

Marek Prorok: Czy dużo osób przekazuje część swojego podatku na rzecz tych organizacji?

Krzysztof Królicki: Osoby mające na utrzymaniu dzieci i korzystające z ulg na nie przysługujących bardzo często nie maja już z czego przekazać darowizny ale generalnie sporo osób deklaruje wsparcie dla organizacji pożytku publicznego.

Marek Prorok: Co w pracy urzędu jest dla pana Naczelnika szczególnym utrudnieniem, co przeszkadza panu w pracy?

Krzysztof Królicki: Na pewno dużą niedogodnoÅ›ciÄ… jest niestabilność przepisów podatkowych w naszym kraju oraz ich czÄ™ste zmiany. PowodujÄ… one konieczność permanentnego szkolenia naszych pracowników. Poważnym utrudnieniem jest czÄ™sta nieprecyzyjność zapisów, zmuszajÄ…ca nas do dokonywania interpretacji. Jeżeli podatnik interpretuje je inaczej niż my to dochodzi do sporów i nieporozumieÅ„. Za wszelka cenÄ™ staramy siÄ™ jednak nie zaogniać sytuacji i muszÄ™ przyznać, że nie mam w tej materii skarg. Nasze starania zostaÅ‚y dostrzeżone i docenione. W ubiegÅ‚ym roku zostaliÅ›my wyróżnieni przez Business Centre Club tytuÅ‚em „UrzÄ™du przyjaznego przedsiÄ™biorcy”. ChciaÅ‚bym podkreÅ›lić, że pracujemy w bardzo dobrych warunkach lokalowych a jest to ważne zarówno dla nas jak i dla naszych klientów .Mamy rozwiÄ…zane bariery architektoniczne i z przyjemnoÅ›ciÄ… stwierdzam, że nawet podatnicy poruszajÄ…cy siÄ™ na wózkach inwalidzkich mogÄ… bez problemów dotrzeć do każdego stanowiska, podobnie osoby starsze i niedołężne. W okresie rozliczeniowym mamy wiele takich przypadków. Warto byÅ‚o, wspólnie z samorzÄ…dem, zainwestować pieniÄ…dze w odpowiedniÄ… modernizacjÄ™ budynku.

Marek Prorok: Czy jest coś, czego wprowadzenie mogłoby w istotny sposób ułatwić pracę urzędu?

Krzysztof Królicki: Takim ułatwieniem byłoby zwiększenie ilości etatów. Zatrudnienie w kierowanym przeze mnie urzędzie jest za małe tym bardziej, że z każdym rokiem przybywa nam zadań. W tym roku są one związane z abolicją i wdrażanym nowym systemem jakości a od kilku lat znacznym obciążeniem jest dla nas wydawanie zaświadczeń dla celów socjalnych. Generalnie odczuwamy brak rąk do pracy.

Marek Prorok: Dziękując za rozmowę życzę szybkiego rozwiązania tych problemów.

Krzysztof Królicki: Serdecznie dziękuję.

Rozmawiał: Marek Prorok


adres tego artyku³u: http://www.naszepo³oniny.pl/articles.php?id=589