:: [Nr 1/77] "RITA" - uczy młodzież z Polski i Ukrainy
Artyku³ dodany przez: Redakcja (2009-01-26 10:54:15)

W bieżącym roku szkolnym w liceum ogólnokształcącym od miesiąca września do końca listopada realizowane były dwa projekty współpracy transgranicznej pomiędzy naszą szkoła i szkołą w Striłkach na Ukrainie.
Oba projekty byÅ‚y do siebie komplementarne i wzajemnie siÄ™ uzupeÅ‚niaÅ‚y. Pierwszy z nich realizowany byÅ‚ w ramach programu „RITA” z Polsko – AmerykaÅ„skiej Fundacji WolnoÅ›ci”. Projekt miaÅ‚ na celu poznanie i dzielenie siÄ™ doÅ›wiadczeniami zwiÄ…zanymi z dziaÅ‚aniem samorzÄ…du w Polsce i na Ukrainie. RealizujÄ…c ten projekt mÅ‚odzież poznawaÅ‚a poszczególne stopnie samorzÄ…du w Polsce i na Ukrainie, poczynajÄ…c od samorzÄ…du szkolnego, a koÅ„czÄ…c na samorzÄ…dzie wojewódzkim. DziÄ™ki temu można byÅ‚o porównać oba modele samorzÄ…dnoÅ›ci, wskazać ich cechy pozytywne, ale też okreÅ›lić sÅ‚aboÅ›ci, ewentualnie wybrać wzorce efektywniejsze.
Realizacja projektu miała nie tylko aspekt poznawczy, jej celem było również promowanie postaw aktywności obywatelskiej i zainteresowania sprawami lokalnych społeczności.


Młodzież korzystała z wiedzy samorządowców z gminy ustrzyckiej, odwiedziła Starostwo Powiatowe w Ustrzykach Dolnych i Sejmik Wojewódzki w Rzeszowie, gdzie została przyjęta przez Marszałka Województwa Podkarpackiego, Bogdana Rzońcę. Podobnie będąc na Ukrainie poznała działanie gminy w Striłkach, była na spotkaniu w Radzie Rejonu Stary Sambor i wreszcie w Radzie Obwodu we Lwowie, gdzie spotkała się z Zastępcą Przewodniczącego Rady.


Drugi projekt, na który Å›rodki pochodziÅ‚y z Ministerstwa Edukacji Narodowej byÅ‚ komplementarny wobec pierwszego i pokazywaÅ‚ kulturowy i historyczny kontekst współpracy polsko – ukraiÅ„skiej. MÅ‚odzież uczestniczyÅ‚a w zajÄ™ciach na Uniwersytecie JagielloÅ„skim w Krakowie i Uniwersytecie Iwana Franki we Lwowie. Ponadto zwiedzaÅ‚a zabytki Lwowa i Krakowa, a także odbyÅ‚a rajd po piÄ™knych górach ukraiÅ„skiego Zakarpacia.


Oczywiście na zajęciach historycznych poznawała wspólne dzieje Polski i Ukrainy. Warto dodać, że współpraca pomiędzy obu szkołami trwa już 5 lat i cały czas jest żywa. Wcześniej realizowany był projekt współpracy transgranicznej w ramach środków z programu PHARE 2003 oraz podejmowane inne działania mające wzajemnie zbliżać obie społeczności.
Realizacja obu projektów była także możliwa dzięki życzliwości i pomocy ze strony funkcjonariuszy przejęcia granicznego w Krościenku i osobiście komendanta Roberta Płoszyńskiego, za co serdecznie dziękujemy.

Beata Andruch


adres tego artyku³u: http://www.naszepo³oniny.pl/articles.php?id=503