:: [Nr 2/42] Kto kręci Ziemią w gminie Lutowiska?
Artyku³ dodany przez: Redakcja (2006-03-27 17:51:06)

"Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię
Wydało go polskie plemię
Któż to taki?
W całej Polsce odpowiedź byłaby oczywista.
W gminie Lutowiska chyba jednak nie.
Osobowość paranoiczna.
Wg. prof. Jerzego A. Aleksandrowicza „Psychologia zaburzeÅ„ nerwicowych i osobowoÅ›ci” „…Paranoiczny typ osobowoÅ›ci cechuje siÄ™ nadmiernÄ… podejrzliwoÅ›ciÄ…, brakiem tolerancji na krytykÄ™, zawziÄ™toÅ›ciÄ…, skÅ‚onnoÅ›ciÄ… do interpretowania neutralnych lub przyjaznych zachowaÅ„ otoczenia jako wrogich, obraźliwych. Opaczna interpretacja danych i odnoszenie rozmaitych wydarzeÅ„ do siebie Å‚Ä…czy siÄ™ czÄ™sto z zaburzeniem oceny rzeczywistoÅ›ci. CzÄ™sto spostrzega siÄ™ nadmierne poczucie wÅ‚asnej wartoÅ›ci, nieustÄ™pliwoÅ›ci w obronie wÅ‚asnych praw, bezwzglÄ™dnoÅ›ci w realizowaniu wÅ‚asnych celów. Osoby takie sÄ… na ogół skryte, egocentryczne, zazdrosne, nietolerancyjne, bywa fanatyczne i skÅ‚onne do pieniactwa”.

Nie wiem dlaczego w tym momencie przychodzi mi do gÅ‚owy oÅ›wiadczenie pewnego Pana Wójta: „Wygram nastÄ™pne wybory, bÄ™dÄ™ wójtem, bo jestem profesjonalistÄ…”.
Amerykańska psycholożka Karen Horney utrzymuje, że neurotyczne skłonności do dominacji i poniżania innych to jeden ze sposobów ucieczki przed lękiem, bezradnością i upokorzeniem. Neurotycy łakną władzy i prestiżu które chronią przed poczuciem że nic się nie znaczy. Dochodzi do tego duma: neurotyk uważa, że słabość jest nie tylko niebezpieczeństwem, ale i hańbą. Z tego względu dzieli świat na silnych i słabych: pierwszych podziwia, drugimi gardzi. Ma silnie rozwiniętą potrzebę wywierania na innych wrażenia, zdobywanie podziwu i szacunku, lubi imponować swoimi (jego zdaniem) nadzwyczajnymi osiągnięciami.
Tu znowu dręczy mnie myśl: mieszkać w tej gminie czy nie, bo jeśli przyszłe wybory wygra pewien Pan Wójt to przyjdzie się targnąć i powiesić.
Z kolei amerykanie Robins i Post (psychiatra i politolog) piszą, że paranoicy bez przerwy żywią nieuzasadnione wątpliwości, co do lojalności przyjaciół lub współpracowników, są przekonani, że nie można im ufać oraz nie wybaczają zniewag ani lekceważenia. Na paranoję składa się kilka elementów w tym wspomniana już podejrzliwość. Inne to ksobność (przekonanie o centralności własnej osoby), mania wielkości, arogancja, wrogie nastawienie do świata, lęk przed niezależnością, przenoszenie na innych własnych uczuć i urojenia, czyli fałszywe przekonanie podtrzymywane wbrew oczywistym faktom.
Powiedz mi, jakich masz przyjaciół, a powiem ci kim jesteś. A co jeśli nie masz przyjaciół? Wtedy jest problem. Ludzie, którzy cię otaczają to jedynie stronnicy, wspólnicy. Obraz jest fatalny. Jeżeli Państwo chcecie rzucić tutaj jakieś nazwisko w odpowiedzi na początkowe pytanie to czyńcie to na własną odpowiedzialność.

Wierny Czytelnik


adres tego artyku³u: http://www.naszepo³oniny.pl/articles.php?id=45