:: [Nr 2/42] Trzydzieści lat minęło...
Artyku³ dodany przez: Redakcja (2006-03-27 17:25:35)

Trzydzieści lat w historii kraju, to zaledwie niewielki ułamek. Trzydzieści lat w historii szkoły to prawie epoka. Narciarska Szkoła Sportowa zwana popularnie dwójką obchodzi właśnie swoje trzydziestolecie. Wszystko zaczęło się nieco wcześniej niż trzydzieści lat. Decyzja o budowie szkoły zapadła bowiem w połowie lat siedemdziesiątych , zaś kamień węgielny wmurowano w 1973 roku z udziałem ówczesnego ministra oświaty Jerzego Kuberskiego. Kuberski brał też udział w uroczystym otwarciu szkoły we wrześniu 1975 roku.

Pierwszy dyrektor

SzkoÅ‚a podstawowa Nr 1 w Ustrzykach byÅ‚a przepeÅ‚niona praktycznie od chwili otwarcia, wszak w dorosÅ‚e życie wchodzili ludzie peÅ‚ni powojennej euforii i wiary w nowy sprawiedliwy ustrój. Modelem rodzinnym byÅ‚o posiadanie minimum dwójki dzieci i to w miarÄ™ jak najszybciej. To wÅ‚aÅ›nie dzieci tych rodziców dorastaÅ‚y do wieku szkolnego. Ponadto w latach siedemdziesiÄ…tych „Polska rosÅ‚a w siÅ‚Ä™, a ludziom miaÅ‚o siÄ™ żyć dostatniej”, wiÄ™c wiele siÄ™ wtedy budowaÅ‚o, w tym także i szkół. Mimo tej ironii przyznać trzeba , że pomysÅ‚ budowy drugiej szkoÅ‚y podstawowej w mieÅ›cie byÅ‚ pomysÅ‚em niezwykle szczęśliwym, a sam obiekt wprost dla miasta niezbÄ™dnym. OÅ›wiatÄ… zawiadywaÅ‚ w tedy w mieÅ›cie Franciszek Nowak i to on wÅ‚aÅ›nie pilotowaÅ‚ tÄ… sprawÄ™ od fazy projektu , po budowÄ™, by w koÅ„cu zostać jej dyrektorem.-„Gdy projekt byÅ‚ już gotowy okazaÅ‚o siÄ™, że sala gimnastyczna ma być taka mikroskopijna. InterweniowaÅ‚em wiec u kuratora oÅ›wiaty w KroÅ›nie Tofilskiego i udaÅ‚o siÄ™ go przekonać do tego by salÄ™ gimnastycznÄ… powiÄ™kszyć. Przecież miaÅ‚a to być szkoÅ‚a sportowa. Kiedy już zaczęła siÄ™ nauka musieliÅ›my jÄ… jakoÅ› wyposażyć. PieniÄ…dze byÅ‚y, ale kto pamiÄ™ta tamte czasy to wie, że problemem byÅ‚o kupienie czegokolwiek. Wraz ze swoim zastÄ™pcÄ… ds. sportowych Janickim zjeździliÅ›my kawaÅ‚ kraju by zdobyć narty, kijki , kombinezony, wiatrochrony. Kiedy to już dotarÅ‚o do szkoÅ‚y i zostaÅ‚o rozdane mÅ‚odzieży, to czÄ™sto chodziÅ‚a ona w tym na co dzieÅ„, w tym nawet do koÅ›cioÅ‚a.
Dość szybko przyszły sukcesy sportowe. Uczniowie przywozili medale z różnego rodzaju zawodów , w tym także olimpiad młodzieży szkolnej, a nawet mistrzostw Polski. Sukcesy te zaowocowały tym, że Ustrzykom zaproponowano organizację Zimowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Reprezentanci szkoły dostali się do kadry Polski, wyjeżdżali nawet na mistrzostwa świata jak Pleskacz, czy Taraciński.
Dyrektor Nowak uważa , że jego najwiÄ™kszym sukcesem byÅ‚ dobór kadry nauczycielskiej. –Byli to ludzie ogromnie zaangażowani w pracÄ™, a przecież warunki pracy byÅ‚y wtedy o niebo gorsze od obecnych. CieszyÅ‚o mnie też to, że sporo pracy nauczyciele poÅ›wiÄ™cali na zajÄ™cia poza lekcyjne. Ja osobiÅ›cie byÅ‚em bardzo zadowolony z kadry nauczycielskiej, to czy oni byli zadowoleni ze mnie to już nie ja mogÄ™ odpowiedzieć.

Czego mi dziÅ› brakuje

-To czego mi dzisiaj najbardziej brakuje to zbyt mało pracy poświęconej nauce patriotyzmu.- mówi dyrektor Nowak. Takiego samego zdania jest absolwent szkoły obecny poseł PiS Jędrzej Jędrych. Jego matka była jedną z pierwszych nauczycielek tej szkoły. Poseł również uważa , że młodzież dzisiaj przywiązuje zbyt mało uwagi do historii. Dyrektor Nowak mówi , że boli go to iż wielu uczniów szkoły nawet nie wie kto jest patronem szkoły. Nazwisko Tadeusz Kościuszko niewiele mówi wielu uczniom szkoły.
Natomiast historia szkoły budziła niezmierne emocje wśród jej absolwentów. Anna Wojtasik właśnie tutaj zaczynała naukę. Wspomina swoje nauczycielki Jezierską, Nowak. Dzisiaj ona sama uczy w ustrzyckiej dwójce. To nie jest jakiś odosobniony przykład. Wielu absolwentów szkoły powróciło do niej jako nauczający. Wielu absolwentów rozjechało się jednak też po całej Polsce, a i także po świecie.

Co dalej

UroczystoÅ›ci rocznicowe majÄ… to do siebie, że szybko siÄ™ koÅ„czÄ…. tak też jest i w Ustrzyckiej dwójce. Bogdan Ferenc mówi, że –„szkoÅ‚a tak jak i podobne jej placówki ma szereg problemów wychowawczych, finansowych, organizacyjnych. Problemy te jednak rozwiÄ…zuje siÄ™ w codziennej pracy. Duży nacisk kÅ‚adzie siÄ™ w szkole na unowoczeÅ›nienie placówki, wprowadzenie jak najnowoczeÅ›niejszych metod nauczania. Taki namacalnym dowodem obchodów rocznicowych byÅ‚o otwarcie nowoczeÅ›nie wyposażonej pracowni jÄ™zyków obcych. To wÅ‚aÅ›nie w takim kierunku szkoÅ‚a musi iść by nie zostać w tyle.” Podobnie jak od chwili otwarcia ogromnÄ… wagÄ™ przywiÄ…zuje siÄ™ tutaj do sportu, a szczególnie biegów narciarskich. SzkoÅ‚a znów ma swoich reprezentantów w kadrze jak choćby jednego z braci Fundaniczów, który ma szansÄ™ jako pierwszy przedstawiciel Ustrzyk pojechać na nastÄ™pne Igrzyska Olimpijskie. Także RafaÅ‚ WÄ™grzyn wychowanek szkoÅ‚y plasuje siÄ™ od lat w polskiej czołówce biegaczy. Oznacza to, że szkoÅ‚a nie zaprzepaÅ›ciÅ‚a dawnych osiÄ…gnięć, a wrÄ™cz przeciwnie dopisuje do nich coraz to nowsze.

Wiesław Stebnicki


adres tego artyku³u: http://www.naszepo³oniny.pl/articles.php?id=40