|
||||
:: [Nr 7/67] DzieÅ„ Rodzicielstwa ZastÄ™pczego w Powiecie Bieszczadzkim Artyku³ dodany przez: Redakcja (2008-08-19 12:56:38)
Każdego roku 30 maja przypada Dzień Rodzicielstwa Zastępczego, który został ustanowiony w dniu 24 maja 2006 r. uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.
Celem pomysłodawców ustanowienia tego święta jest propagowanie idei rodzicielstwa zastępczego polegającego na realizowaniu życiowej misji pomocy drugiemu człowiekowi. Jest to również okazja, aby zyskać nowe spojrzenie na rodziny zastępcze i docenić ich wysiłki.
Aby uczcić Bieszczadzki DzieÅ„ Rodzicielstwa ZastÄ™pczego 16 czerwca 2008 r. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Ustrzykach Dolnych przy ul. BeÅ‚skiej 22 w imieniu Starosty Bieszczadzkiego Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ustrzykach Dolnych wraz z Katolickim OÅ›rodkiem Adopcyjno - OpiekuÅ„czym w KroÅ›nie zorganizowaÅ‚o zabawÄ™ dla rodziców i dzieci z rodzin zastÄ™pczych z naszego terenu. Otwarcia imprezy dokonali: Pani Bożena Rospond – Dyrektor OÅ›rodka oraz Wicestarosta Bieszczadzki - Zygmunt Krasowski. W uroczystoÅ›ci udziaÅ‚ wziÄ™li również ks. Roman Szczupak – Wicedziekan Dekanatu Ustrzyckiego oraz StanisÅ‚aw Leszega - Dyrektor Domu Pomocy SpoÅ‚ecznej w Ustrzykach Dolnych. Tuż przed rozpoczÄ™ciem imprezy gÅ‚os zabraÅ‚a również Pani Jowita Lach - Kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ustrzykach Dolnych, która w swoim wystÄ…pieniu podkreÅ›liÅ‚a ogromne znaczenie niesienia pomocy rodzinie przez powoÅ‚ane do tego instytucje. Na skuteczne wsparcie w swoim dziaÅ‚aniu rodziny mogÄ… liczyć ze strony WÅ‚adz Powiatu Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ustrzykach Dolnych, SÄ…du Rodzinnego w Lesku, OÅ›rodka Adopcyjno - OpiekuÅ„czego w KroÅ›nie, Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Ustrzykach Dolnych oraz Powiatowego UrzÄ™du Pracy w Ustrzykach Dolnych. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie udziela rodzinom zastÄ™pczym wsparcia w rozwiÄ…zywaniu ich problemów oraz gromadzi informacje o istotnych sprawach dotyczÄ…cych dziecka, w szczególnoÅ›ci o stanie zdrowia, postÄ™pach w nauce, postÄ™powaniu i rozwiÄ…zywaniu problemów zwiÄ…zanych z wychowaniem dziecka. Współpracuje z rodzinÄ… w celu unormowania sytuacji życiowej dzieci. Po krótkich formalnoÅ›ciach impreza rozpoczęła siÄ™ zabawÄ… polegajÄ…cÄ… na zapoznaniu siÄ™ dzieci i rodziców oraz zaprezentowaniu zainteresowaÅ„ i sposobów spÄ™dzania wolnego czasu.
Organizatorzy przygotowali szereg zabaw i konkursów integrujÄ…cych zarówno dzieci jak i rodziców. MiÄ™dzy konkursami odbywaÅ‚a siÄ™ zabawa taneczna, którÄ… prowadziÅ‚ Pan Grzegorz Giefert – Terapeuta Muzyczny z Domu Pomocy SpoÅ‚ecznej w Moczarach. Na zakoÅ„czenie zabawy dzieci otrzymaÅ‚y sÅ‚odki poczÄ™stunek oraz pamiÄ…tkowe upominki za udziaÅ‚ w konkursach. Przy okazji Dnia Rodzicielstwa ZastÄ™pczego promowana jest mocno idea tej formy opieki nad dziećmi, które sÄ… częściowo lub caÅ‚kowicie jej pozbawione ze strony rodziców biologicznych. W rodzinie maÅ‚y czÅ‚owiek czuje siÄ™ kochajÄ…cym, kochanym, twórczym i odpowiedzialnym oraz przeÅ›wiadczonym o tym, że Å›wiat jest lepszy dziÄ™ki jego obecnoÅ›ci. Dziecko to czÅ‚owiek, który musi mieć dom i poczucie przynależnoÅ›ci - relacjonowaÅ‚a Pani Jowita Lach – Kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ustrzykach Dolnych. Pod opiekÄ… Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ustrzykach Dolnych na chwilÄ™ obecnÄ… znajdujÄ… siÄ™ 32 rodziny zastÄ™pcze, w których wychowuje siÄ™ 48 dzieci. Jest to liczba bardzo duża w porównaniu z innymi powiatami. PrzykÅ‚adowo w Powiecie Rzeszowskim liczÄ…cym 14 gmin funkcjonuje ok. 70 rodzin zastÄ™pczych natomiast w Powiecie Bieszczadzkim obejmujÄ…cym 3 gminy prawie poÅ‚owa z tego. Jak widać skala problemu w naszym powiecie jest bardzo duża. Rodzin zastÄ™pczych z roku na rok jest coraz wiÄ™cej i bÄ™dzie ich przybywać. WpÅ‚ywa na to także nowe zjawisko nazywane eurosieroctwem, które jest zwiÄ…zane z wyjazdem rodziców do pracy za granicÄ™ i pozostawianiem dzieci pod opiekÄ… innych czÅ‚onków rodziny. Dlatego bardzo ważne jest by instytucje niosÄ…ce pomoc dziecku i rodzinie współpracowaÅ‚y ze sobÄ… oraz udoskonalaÅ‚y Å›wiadczenie swoich usÅ‚ug dla tej grupy podopiecznych. Imprezy promocyjne jak Bieszczadzki DzieÅ„ Rodzicielstwa ZastÄ™pczego na rzecz rodzin zastÄ™pczych –na rzecz rodziny - sÄ… bardzo dobrym przykÅ‚adem tej współpracy. /steb/
![]() adres tego artyku³u: http://www.naszepo³oniny.pl/articles.php?id=311 |