:: [Nr 8/58] Wstydliwy pomnik
Artyku³ dodany przez: Redakcja (2007-10-25 14:23:14)

Jadąc nie tak dawno z Polańczyka w kierunku Wołkowyji zatrzymałem się przed czymś co kiedyś było pomnikiem upamiętniającym 40-lecie wyzwolenia Bieszczadów, ufundowanym przez społeczeństwo gminy Solina. Żałowałem, że nie miałem wtedy przy sobie aparatu, to co zobaczyłem wołało o pomstę do nieba. Zdewastowany, zarośnięty, niczym nie przypominał tego czym był przed dwudziestu trzy laty kiedy go odsłaniano.

Moment odsłonięcia pomnika poświęconego oddziałowi "Muchy" Kunickiego.


Autorem projektu i później jego wykonawcÄ… byÅ‚ Andrzej Rozborski – artysta plastyk jednoczeÅ›nie nauczyciel szkoÅ‚y podstawowej w Terce. W zaÅ‚ożeniu i później tak zostaÅ‚ wykonany, miaÅ‚ symbolizować samotnie stojÄ…cy kikut komina spalonej chaÅ‚upy wiejskiej. StawaÅ‚ siÄ™ przez to bardziej wymowny w swej prostocie.

Wśród gości tamtej uroczystości było obecny wójt gminy Solina - Zbigniew Sawiński


Sam pomysÅ‚ upamiÄ™tnienia 1944 roku na tym terenie, czyli daty wyzwolenia Bieszczadów oraz dziaÅ‚ajÄ…cego na tym terenie w tamtym okresie najwiÄ™kszego oddziaÅ‚u partyzanckiego MikoÅ‚aja Kunickiego pseudonim „Mucha”, oddziaÅ‚u, który z bagien Polesia i WoÅ‚ynia walczÄ…c na kresach wschodnich, lubelszczyźnie i kieleczczyźnie dodarÅ‚ w koÅ„cu w Bieszczady, byÅ‚ pomysÅ‚em jego byÅ‚ych partyzantów – WÅ‚adysÅ‚awa Gankiewicza, Józefa Solana, Jacka Czternastka oraz Józefa PawÅ‚usiewicza. ZresztÄ… w oddziale „Muchy” byÅ‚o dużo wiÄ™cej partyzantów z tamtych stron. Wspominany już Józef PawÅ‚usiewicz przedwojenny oficer Wojska Polskiego wraz z bratem Tadeuszem doÅ‚Ä…czyÅ‚ do oddziaÅ‚u Kunickiego z 27 innymi partyzantami.



W oddziale byÅ‚ StanisÅ‚aw GoÅ‚dasz, ksiÄ…dz z WoÅ‚kowyji peÅ‚niÄ…cy funkcjÄ™ kapelana. Maria KocioÅ‚ek, przedwojenna naczelnik poczty w WoÅ‚kowyji , Franciszek Gankiewicz ojciec wspomnianego już WÅ‚adysÅ‚awa - wójt WoÅ‚kowyji, StanisÅ‚aw Matusik, LudmiÅ‚a Paszowska z mężem Józefem czy też nadleÅ›niczy Maciejewski spod Ustrzyk Górnych z dwoma synami córkÄ…. To tylko nieliczne nazwiska tych, którzy w oddziale „Muchy” walczyli. W koÅ„cowym okresie oddziaÅ‚ liczyÅ‚ prawie czterystu ludzi w skÅ‚adzie czterech kompanii bojowych, zwiadu, oddziaÅ‚u ochrony sztabu, pododdziaÅ‚u sanitarnego i kwatermistrzowskiego. W oddziale znajdowaÅ‚y siÄ™ też rodziny partyzantów, które uciekÅ‚y przed terrorem niemieckim i band UPA. Domniemam, że wiÄ™kszość z tych ludzi już nie żyje. Już ten fakt powinien wÅ‚adzom gminy Solina dać do myÅ›lenia. Tym bardziej, że uczestnikiem odsÅ‚oniÄ™cia pomnika w 1984 roku i spotkania z puÅ‚kownikiem MikoÅ‚ajem Kunickim byÅ‚ obecny wójt gminy Solina Zbigniew SawiÅ„ski. Historia nie toleruje próżni. PrÄ™dzej czy później ludziom, którzy chcÄ… pisać historiÄ™ na nowo odbije siÄ™ czkawkÄ…. Możemy przyjąć, że oddziaÅ‚u „Muchy” w Bieszczadach nie byÅ‚o.



Możemy przyjąć, że Pierwsza Armia Wojska Polskiego to ruscy przebierańcy a Berling był Chińczykiem. Tylko co to da. Za jedno czy też dwa pokolenia, kiedy to całe oszołomstwo minie nasze prawnuki zaczną się pytać dziadka to co był czterdziesty piąty rok i do osiemdziesiątego dziewiątego nic nie było. I trzeba będzie odpowiedzieć. Tak była czarna dziura a ty jesteś już ufoludkiem.



Naród, który nie szanuje wÅ‚asnej historii bez wzglÄ™du na to jaka by ona nie byÅ‚a nie szanuje sam siebie. I tak jest postrzegany przez innych, GminÄ™ Solina odwiedza corocznie setki tysiÄ™cy turystów . WypadaÅ‚oby siÄ™ zastanowić czy nie warto byÅ‚oby odrestaurować tego pomnika i przywrócić historii Bieszczadów postać MikoÅ‚aja Knickiego „Muchy” dowódcy najwiÄ™kszego polskiego oddziaÅ‚u partyzanckiego na tym terenie. OddziaÅ‚u, w którego szeregach walczyli także ojcowie i dziadkowie obecnego pokolenia mieszkaÅ„ców wsi Wolowyja, na której terenie pomnik stoi.

/kot/

Od Redakcji: Prosimy o listy w tej sprawie. Redakcja zastanawia się nad objęciem patronatu nad akcją mającą na celu odrestaurowanie tego pomnika. Opinie czytelników na ten temat są więc dla nas niezwykle cenne.


adres tego artyku³u: http://www.naszepo³oniny.pl/articles.php?id=232