:: [2/129] KS „Bieszczady”- wysportowany sześćdziesiÄ™ciolatek
Artyku³ dodany przez: Redakcja (2012-03-12 11:40:26)

Pierwszym powojennym klubem sportowym w Ustrzykach Dolnych byÅ‚a „Gwardia”. Klub zaÅ‚ożyÅ‚ pracujÄ…cy w Komendzie Powiatowej MO nieżyjÄ…cy już Pan Wójtowicz, który przyjechaÅ‚ tutaj do pracy z JarosÅ‚awia. „Gwardia” należaÅ‚a do tworzonych wtedy klubów resortowych, w resorcie spraw wewnÄ™trznych wszystkie kluby nazywaÅ‚y siÄ™ tak samo. Podobnie byÅ‚o w innych resortach metalowcy mieli „Stale”, górnicy „Górnika”, przemysÅ‚ drobny nazywaÅ‚ swoje kluby „Start”. Ustrzycka „Gwardia” powstaÅ‚a już w rok od chwili przyÅ‚Ä…czenia Ustrzyk do Polski, czyli w 1952 roku, a jej pierwszÄ… sekcjÄ… byÅ‚a sekcja piÅ‚ki nożnej. Prócz tego klub ten miaÅ‚ jeszcze zadania zwiÄ…zane z rekreacjÄ…, czyli upowszechnianiem sportu i kultury fizycznej wÅ›ród pracowników milicji i ich rodzin. OrganizowaÅ‚ miedzy innymi biegi sprawnoÅ›ciowe oraz imprezy lekkoatletyczne. Drużyna piÅ‚karska „Gwardii” rozpoczęła rozgrywki od najniższej grupy rozgrywkowej, a mecze toczyÅ‚y siÄ™ na boisku w Brzegach Dolnych. Zawodnikami byli żoÅ‚nierze Wojsk Ochrony Pogranicza, milicjanci, oraz przesiedleni na te tereny z okolic BeÅ‚za, cywile. W pierwszym skÅ‚adzie „Gwardii” z lat 1952- 1956 grali miÄ™dzy innymi bramkarze Roczniak, Rok, zawodnicy z pola WÅ‚adysÅ‚aw Kabaj, Jakub Uszak, Józef Buczkowski, BronisÅ‚aw Toporowski, Roman Korczak, Jerzy Oskory, Józef Maciuk, Julian Noga, StanisÅ‚aw Zadorożny, Jerzy Zawistowski, Kazimierz Dublanski, Bondarenko, StanisÅ‚aw Stojak, Alekos Kakalios, Warga, MieczysÅ‚aw Karasek, Marian Kabaj.


W tamtych czasach gra w piÅ‚kÄ™ nożnÄ… na poziomie takim jak w Ustrzykach byÅ‚a zajÄ™ciem typowo amatorskim. Na mecze wyjazdowe piÅ‚karze byli wożeni milicyjnym „Lublinkiem” kierowanym przez niezapomnianego milicjanta Karola BrzeziÅ„skiego. Gdy byÅ‚a Å‚adna pogoda jechaÅ‚o siÄ™ z odkryta plandekÄ…, gdy laÅ‚o nawet zarzucenie plandeki niezbyt chroniÅ‚o przed deszczem. Nikomu to jednak nie przeszkadzaÅ‚o, nikt nie marudziÅ‚ i nie narzekaÅ‚, a trzeba dodać, że piÅ‚karzom czÄ™sto towarzyszyÅ‚y ich żony. Czasami klub fundowaÅ‚ piÅ‚karzom w drodze powrotnej obiad w przydrożnej restauracji, czasami gdzieÅ› pod lasem rozpalano ognisko, pieczono kieÅ‚basÄ™ i co nieco wypito.

Stadion w Brzegach niebawem zamieniono na stadion w Jasieniu. Tuż za rzeką na równym terenie o podłożu żwirowym wytyczono boisko do piłki nożnej. Zaletą tego boiska było to iż specyficzne podłoże piło wodę jak gąbka, tak więc w kilka chwil po najbardziej ulewnym deszczu boisko nadawało się do gry.

„Gwardia” po pewnym czasie przestaÅ‚ być klubowym jedynakiem w mieÅ›cie. Przy powstaÅ‚ej Dyrekcji Kopalnictwa Naftowego utworzono Górniczy Klub Sportowy „Górnik”. Klub ten jako mocniejszy finansowo przejÄ…Å‚ od „Gwardii” sekcjÄ™ piÅ‚ki nożnej. StaÅ‚o siÄ™ to w 1956 roku. „Gwardia” powoli stawaÅ‚a siÄ™ klubem rekreacyjnym bez sportu wyczynowego, a jakiÅ› czas potem przestaÅ‚a istnieć.

To co powyżej napisaÅ‚em to opis pierwszych historycznych lat sportu w powojennych Ustrzykach. Jak wynika z tekstu rok 2012 jest 60 rokiem istnienia w Ustrzykach klubu sportowego. Poprzez „GwardiÄ™”, „Górnika”, „Bieszczady”, „Drzewiarza”, „Barteks”, „Pamo-Plast” wróciÅ‚ on do swojej najpopularniejszej nazwy KS”Bieszczady”.

Od tego numeru „Naszych PoÅ‚onin” rozpoczynamy cykl materiałów zwiÄ…zanych z ustrzyckim klubem. Wielu jego zawodników, dziaÅ‚aczy już dziÅ› nie żyje, wielu jednak w dalszym ciÄ…gu mieszka w Ustrzykach, w Polsce, ba na caÅ‚ym Å›wiecie. BÄ™dziemy starć siÄ™ dotrzeć do wszystkich. Zapraszamy też do odwiedzania przez nich internetowych stron Naszych PoÅ‚onin, do pisania do nas, przysyÅ‚ania zdjęć. Naszym zamiarem jest by ten cykl materiałów drukowanych w PoÅ‚oninach do czerwcowych obchodów rocznicowych, staÅ‚ siÄ™ w finale skromnÄ… książka bliskÄ… wszystkim ustrzyckim kibicom. To chyba ostatnia szansa by skompletować w miarÄ™ peÅ‚nÄ… historiÄ™ ustrzyckiego sportu.

Mając na uwadze to iż tak jak wszędzie najpopularniejszą z dyscyplin sportowych jest piłka nożna ogłaszamy też plebiscyt na najlepszą jedenastkę piłkarską sześćdziesięciolecia. Wystarczy wytypować bramkarza i dziesięciu zawodników z pola wysłać to e-mailem do redakcji, przesłać listownie, przynieść osobiście do redakcji lub do klubu. Wybierać można ze wszystkich piłkarzy w całym sześćdziesięcioleciu klubu. O tym kto znalazł się w tej jedenastce dowiecie się Państwo w trakcie obchodów sześćdziesięciolecia jakie odbędą się na ustrzyckim stadionie pod koniec czerwca tego roku.

Wiesław Stebnicki


» UdostÄ™pnij:




adres tego artyku³u: http://www.naszepo³oniny.pl/articles.php?id=1561