:: [7/119] 59 - unijnych równolatków
Artyku³ dodany przez: Redakcja (2011-06-14 18:12:02)

2004 rok był dla Polski rokiem szczególnie ważnym, bowiem sfinalizowane zostały wieloletnie starania o przystąpieniu do Unii Europejskiej.
Polska stała się równoprawnym członkiem europejskiej wspólnoty. Jeszcze przez jakiś czas było sporo sceptyków, ba przeciwników wstąpienia, ale wraz z upływem lat grono to systematycznie topniało. Szczególnie widać to było wśród rolników-jedynych początkowo- bezpośrednich beneficjentów unijnych funduszy. Dziś każdy widzi co ta decyzja dała nam wszystkim. Na wielu publicznych budynkach, przy wielu drogach stoją tablice informujące o tym, że inwestycja zrealizowana został z pomocą środków unijnych. Także wiele przedsięwzięć szkoleniowych, społecznych, kulturalnych finansowane jest z tych samych unijnych pieniędzy. Jeśli ktoś w tej chwili narzeka to przeważnie tylko na to, że środków tych jest za mało. Członkostwo w Unii zyskało powszechną akceptację, która tutaj w pobliżu granicy z Ukrainą widoczna jest najbardziej po przekroczeniu granicy.

Do Unii wstąpiliśmy oficjalnie 1 maja 2004 roku. To był szczególny dzień, ale Zycie w kraju toczyło się normalnym trybem. Między innymi pracowały szpitale, a w nich rodziły się dzieci. W tym dniu w województwie Podkarpackim urodziło się 59 nowych obywateli Polski, w tym jeden w powiecie Bieszczadzkim w Ustrzykach i jeszcze jeden tez prawie w Bieszczadach czyli w Komańczy. Dwa lata temu ktoś w urzędzie marszałkowskim wpadł na pomysł by w piata rocznicę wstąpienia Polski do Unii zorganizować spotkanie tych dzieci i ich rodziców z władzami województwa. Spotkanie miało niezwykle uroczysty charakter, a odbyło się w Przemyślu.


Przyjechało na nie 38 dzieciaków z rodzeństwem, rodzicami, dziadkami.

W tym roku UrzÄ…d MarszaÅ‚kowski wraz z UrzÄ™dem Wojewódzkim i Prezydentem Rzeszowa zorganizowali podobne spotkanie pod hasÅ‚em „ Unia I klasa”. OznaczaÅ‚o ono miÄ™dzy innymi to iż dzieci urodzone w dniu wstÄ…pienia do Unii w tym roku zasiÄ…dÄ… po raz pierwszy w szkolnych Å‚awkach. Spotkanie, w zwiÄ…zku z beatyfikacja papieża Jana PawÅ‚a II, które odbyÅ‚o siÄ™ 1 maja przeniesiono na niedzielÄ™ 8 maja. Na spotkanie przybyÅ‚o blisko pięćdziesiÄ™cioro dzieciaków z osobami towarzyszÄ…cymi. ByÅ‚o to spore grono, które ledwo siÄ™ pomieÅ›ciÅ‚o w Sali konferencyjnej UrzÄ™du MarszaÅ‚kowskiego. GoÅ›ci przywitaÅ‚a wice-marszaÅ‚ek Sejmiku Anna Kowalska. PowiedziaÅ‚a ona miÄ™dzy innymi- Na razie te dzieciaki nie sÄ… może jeszcze w peÅ‚ni Å›wiadome zmian jakie zaszÅ‚y w kraju wraz z wstÄ…pieniem do Unii. Dla nich pojÄ™cie ojczyzny oznacza w tej chwili rodzinÄ™. Ale już niebawem ojczyznÄ… dla nich bÄ™dzie szkoÅ‚a, miejscowość w której mieszkajÄ…, a niebawem caÅ‚y kraj. ZaprosiliÅ›my was tutaj by dać symbolicznÄ… wyprawkÄ™ do szkoÅ‚y, która rozpoczniecie jesieniÄ…...


Wyprawkę tą w imieniu Marszałka Sejmiku i Prezydenta Rzeszowa Anna Kowalska wręczała dzieciakom na ogromnej scenie na rzeszowskim rynku. Bo tam zorganizowano rozrywkowo- kulturalną część spotkania z dzieciakami. Miały one okazję do różnego rodzaju zabaw, konkursów. Mogły zwiedzać podziemia w Rynku, zasiąść w policyjnym radiowozie, oglądać Rzeszów ze ogromnej strażackie zwyżki. I trzeba dodać, że dzieciaki ochoczo z tego korzystały. Na scenie, może już nie dla nich a dla ich rodziców, dziadków wystąpił kabaret Paranienormalni oraz zespół Wilki. Ta moc atrakcji powodowało to iż trudno było zabrać się do domu.


A niektórzy mieli dość daleko jak choćby Aleksander Stebnicki jedyny unijny równolatek z powiatu Bieszczadzkiego.

/steb/


adres tego artyku³u: http://www.naszepo³oniny.pl/articles.php?id=1330