:: [Nr 6/46] Przyjazne Bieszczady
Artyku³ dodany przez: Redakcja (2006-08-29 19:54:54)

Pod tym tytuÅ‚em drukujemy materiaÅ‚y zwiÄ…zane z wyborami samorzÄ…dowymi. DziÅ› wiemy już , że nazwa „Przyjazne Bieszczady” stanie siÄ™ też już niebawem nazwÄ… Komitetu Wyborczego Wyborców , skupiajÄ…cego wszystkich tych dla których pojÄ™cie takich wÅ‚aÅ›nie Bieszczad jest bliskie. Bieszczady to też turystyka, choć jak siÄ™ okazuje nie dla wszystkich jest takie oczywiste. Pisze o tym w tym numerze kandydatka Przyjaznych Bieszczad na burmistrza Ustrzyk Alina Buzuk.

O turystyce jako o szansie nie wolno zapomnieć

Co do wyjÄ…tkowych walorów turystycznych Bieszczad nie trzeba nikogo przekonywać. jednak potencjaÅ‚ regionu nadal nie jest w peÅ‚ni wykorzystany. Jak skutecznie zmienić tÄ… sytuacjÄ™ dyskutowano ostatnio w czasie konferencji pn „Turystyka instrumentem rozwoju pogranicza Polsko- UkraiÅ„skiego”, która odbyÅ‚a siÄ™ w PolaÅ„czyku. Konferencja miaÅ‚a niezwykle ciekawy program, a jej gośćmi byli miÄ™dzy innymi wiceminister rozwoju regionalnego WÅ‚adysÅ‚aw Ortyl, dyrektor departamentu w ministerstwie gospodarki Elżbieta Wyrwicz, Tomasz Majka z Polskiej Agencji Rozwoju Turystyki oraz przedstawiciele UrzÄ™du MarszaÅ‚kowskiego i organizacji pozarzÄ…dowych. Byli też praktycznie wszyscy wójtowie z terenu Bieszczad, burmistrz i starosta z Leska , brakÅ‚o jedynie przedstawiciela UrzÄ™du Miasta Ustrzyki i starosty Bieszczadzkiego. Czyżby aż tak dobrze siÄ™ tutaj dziaÅ‚o, że refleksja nad możliwoÅ›ciami rozwoju w sferze turystyki okazaÅ‚a siÄ™ dla nich zbÄ™dna?
Jak powiedziała w swoim wystąpieniu na konferencji Agata Sarna z urzędu marszałkowskiego- Turystyka jest jednym z podstawowych narzędzi rozwoju społeczeństw, w tym społeczności lokalnych. Stąd kluczową role w jej rozwoju odgrywają samorządy, które z woli mieszkańców zarządzają ich terytorium. Od władz samorządowych zależy, czy realizują zadania z zakresu turystyki i czy skutecznie wpływają one na rozwój regionów...W Polsce główna role w rozwoju turystyki na szczeblu lokalnym i regionalnym odgrywa samorząd terytorialny- gminny i powiatowy. Według ustawy do zadań samorządów należy między innymi wiele spraw związanych z turystyką, a to ochrona środowiska i przyrody, opieka nad zabytkami, kultura fizyczna, turystyka w tym tworzenie i utrzymanie terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych, zieleni i zadrzewień, promocja gminy i współpraca z organizacjami pozarządowymi w tym także tymi które w statucie maja zapisaną działalność na polu turystyki. Jak więc widać jest to niezwykle ważne zadanie samorządów, a np. w budżecie powiatu bieszczadzkiego przeznaczono nań około 10 tys. zł., co wyjaśnia chyba niechęć do bycia na takich konferencjach jak ta w Polańczyku.
Na konferencji zaś określono między innymi to co kryje się pod słowem produkt turystyczny. Jest to to co turysta kupuje w trakcie swojej podróży, czyli transport, nocleg, wyżywienie, dostęp do atrakcji oraz to co najpiękniejsze , czyli całość przeżyć i doświadczeń zdobytych przez turystę w trakcie jego podróży od momentu wyjazdu do powrotu do domu. Przemysł turystyczny we współczesnym , to znaczy europejskim rozumieniu opiera się na pięciu filarach:
-atrakcyjna baza hptelowa
-oferta gastronomiczna
-bezpieczna obsługa transportowa w wykorzystaniem współczesnych komfortowych samochodowych i kolejowych szlaków
-właściwa reklama turystyczno- rekreacyjna możliwości regionu
-atrakcyjny program przebywania z dobrymi tematycznymi szlakami i włączeniem do nich najbardziej popularnych i widowiskowych obiektów historycznych, przyrodniczych oraz wysoko kwalifikowanych przewodników i tłumaczy.
W przypadku naszej gminy, powiatu ważną role w stworzeniu turystycznego przemysłu odgrywać będzie rozwinięcie systemu dobrych dróg z przydrożną infrastrukturą typu miejsca widokowe, parkingi, pola namiotowe. Po drugie to tworzenie wszelkich możliwych ułatwień w powstawaniu kolejnych kwater agroturystycznych. Po trzecie intensyfikowanie współpracy przygranicznej z Ukrainą. Po czwarte stworzenie wiejskiej zielonej turystyki poprzez wyznaczanie rowerowych , wodnych oraz pieszych szlaków turystycznych, konnych , pieszych turnusów. Bardzo ważną sprawą jest też tworzenie miejsc tzw. krótkotrwałego wypoczynku, czyli wyposażenie w niezbędną infrastrukturę miejsc masowego wypoczynku na leśnych polanach, na brzegach rzek i jezior, odnowienie w tych miejscach lokalnych dróg, ścieżek oraz wyposażenie ich w miejsca wypoczynku tj. parkingi, place zabaw, pola namiotowe. Na tym polu jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia, wszak same Ustrzyki nie mają za bardzo czym zatrzymać tutaj na dłużej turysty.
Kończąc chcę zacytować jeszcze raz wystąpienie Agaty Sarna- Turystyka stała się dla wielu obszarów poważną i dostrzegalną drogą rozwoju gospodarczego. Jest ona źródłem dochodu, nie tylko dla gestorów bazy noclegowej, biur podróży, restauratorów, ale także dla innych usługodawców; właścicieli sklepów, taksówkarzy, przewodników, zarządców atrakcji turystycznych. Jej rozwój przyczynia się do tworzenia nowych miejsc pracy. Główną rolą samorządów powinno być stwarzanie warunków swobodnego prowadzenia działalności oraz niesienia pomocy przedsiębiorcom pracującym w branży turystycznej i okołoturystycznej...W związku z powstawaniem licznych organizacji pozarządowych oraz wejściem ustawy o pożytku publicznym i wolentariacie, coraz większą część zadań z zakresu turystyki przejmują organizacje turystyczne. Rolą samorządów terytorialnych powinno być więc wsparcie finansowe działań podejmowanych przez te organizacje. To właśnie było między innymi ważnym motywem mojego działania w samorządzie.

Alina Buzuk


adres tego artyku³u: http://www.naszepo³oniny.pl/articles.php?id=100