Nasze POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne Artykuły Forum dyskusyjne Galerie Ogłoszenia 
Baza noclegowa   Baza gastronomiczna   Dyżury aptek   Rozkład jazdy autobusów   Plan miasta
Strona g籀wna

Archiwum
Pisane w Bieszczadach
Szukaj w serwisie:
Redakcja

Kontakt

    Gazeta / moduy
    Serwis internetowy

    Baza noclegowa

Artyku造 » ~ Archiwum » [Nr 2/95] Odpowied驕 PEC na list SM Drzewiarz
W poprzednim numerze opublikowalimy list Rady Nadzorczej LWSM “Drzewiarz” do PEC w Ustrzykach Dolnych w sprawie wzrostu cen ciepa. Poni髒ej zamieszczamy odpowied驕 prezesa PEC - Wiesawa Jasiskiego.
Tre listu zostaa skr籀cona.

Redakcja

Ustrzyki Dolne, 4.02.2010 r.
Lokatorsko Wasnociowa Sp籀dzielnia Mieszkaniowa "Drzewiarz"
ul. Ogrodowa 1
38-700 Ustrzyki Dolne

Sp籀ka ciepownicza prowadzi dziaalno w oparciu o obowizujce przepisy i regulacje prawne, kt籀re wyra驕nie wskazuj na spos籀b ustalenia cen i stawek opat za produkowan energi.
Urzd Regulacji Energetyki z siedzib w Krakowie jest jedynym organem decydujcym o stosowaniu cen i stawek opat, kt籀ry zatwierdzajc "Taryf dla ciepa" ,dokadnie analizuje wszystkie koszty wykazywane przez przedsibiorstwo, doprowadzajc w ten spos籀b do zr籀wnowa髒enia interes籀w odbiorc籀w i producent籀w ciepa.
Podnoszone przez Zarzd i Rad Nadzorcz Lokatorskiej Wasnociowej Sp籀dzielni Mieszkaniowej "DRZEWIARZ" w Ustrzykach Dolnych sformuowania, konsultacja z najwikszymi odbiorcami, dobre zasady biznesu, oraz rozmowy negocjacyjne nie maj uzasadnienia w przepisach, a ich kontekst wskazuje na ch uzyskania taniego poklasku i jest moim zdaniem czystym populizmem.
Zdaj sobie spraw z niezadowolenia Odbiorc籀w ciepa z tak znaczcej podwy髒ki, lecz sp籀ka jest przedmiotem gospodarczym, do kt籀rego nikt nie dopaca, a prowadzona dziaalno musi pokry stale rosnce koszty.
Wynik finansowy sp籀ki z tytuu sprzedawanego ciepa jest ujemny (od 2004 r. w firmie wystpuje strata), niemniej dochody uzyskiwane z dziaalnoci dodatkowej m. in. usug zewntrznych pozwalaj na jego zniwelowanie i wypracowanie w caej sp籀ce wyniku dodatniego.
O wzrocie cen ciepa w ubiegym roku zadecydoway czynniki w wikszoci niezale髒ne od sp籀ki, a mianowicie cena miau wglowego wzrosa z 232,00 z/t do 311,00 z/t, a warto zu髒ytej energii elektrycznej wzrosa o 20%. Wzrosty cen za sprzedawan energi ciepln w naszym rejonie w 2009 roku przestawiay si nastpujco:

1. PEC Ustrzyki Dolne - 17%
2. MPGK Sanok - ok. 20%
3. Stomil Sanok - ok. 35%
4. MPGK Krosno - 17%

Na wysoko cen ciepa istotny wpyw ma wielko jego sprzeda髒y, a w tym zakresie nasze mo髒liwoci s praktycznie ju髒 wykorzystane (ok. 90% zasob籀w mieszkaniowych korzysta z naszego ciepa). Miar konkurencyjnoci naszego ciepa pozostaj obecnie prywatni odbiorcy ( budynki istniejce i nowo budowane), kt籀re podczaj si do miejskiej sieci ciepowniczej, a w kilku przypadkach, sp籀ka odm籀wia takiego przyczenia z powodu braku opacalnoci dla przedsibiorstwa. Infrastruktura ciepownicza miasta ma ponad 30 lat, niemniej jest utrzymana przez sp籀k w przyzwoitym stanie technicznym i jest stale modernizowana. Kapitalnej modernizacji zostay poddane dwa koty wglowe, rurocigi przesyowe w wykonaniu tradycyjnym (kana ciepowniczy) corocznie s przegldane i w razie potrzeby remontowane ( w roku 2009 r. przeprowadzono remont kapitalny magistrali ciepowniczej 2 x 400 mm na d. 650 m.). Awarie ciepocig籀w oczywicie si zdarzay stwarzajc znaczne niedogodnoci dla mieszkac籀w, niemniej nie byo ich tak du髒o, byy stosunkowo szybko usuwane (max do 24 godz.), niestety bd w dalszym cigu si zdarzay.
W wyniku celowych dziaa sp籀ki, naszymi udziaowcami stay si dwie najwiksze Sp籀dzielnie Mieszkaniowe w Ustrzykach Dolnych. Stan taki stworzy formalnie tak sytuacj, i髒 mog one zapozna si z dokumentami sp籀ki opisujcymi jej stan techniczno - finansowy. Korzystanie z tej mo髒liwoci daje szanse uzyskania rzetelnej wiedzy o sp籀ce, o sposobie ksztatowania cen i stawek opat, a co za tym idzie uchroni udziaowca sp籀ki od popeniania bd籀w merytorycznych, takich jak "Podwy髒ka skadnik籀w ciepa lub tzw. abonamentu....", abonament w opatach za ciepo nie wystpuje od kilku lat.
Przedsibiorstwo nasze ma rzeczywicie pozycj monopolisty w miecie w dziedzinie sprzeda髒y ciepa, lecz nie wykorzystuje jej w spos籀b opisany w wystpieniu S.M. "Drzewiarz". Jest to monopol naturalny (podobnie jak dostawa wody) i jest to fakt – a o faktach si nie dyskutuje.
Jeszcze o jednym wtku wspomnianym w pimie S.M. Drzewiarz – co robi g籀wny udziaowiec - Burmistrz Miasta w sprawie PEC Sp. z o.o.:

kontroluje dziaalno sp籀ki,
buduje sieci i wzy cieplne,
uczestniczy w Zgromadzeniach Wsp籀lnik籀w,
jednym zdaniem wykonuje obowizki Wsp籀lnika.

Prezes Zarzdu
mgr in髒. Wiesaw Jasiski

[Nr 2/95] Odpowied驕 PEC na list SM Drzewiarz



Imi
E-mail
Temat
Tre嗆
Przepisz kod:

 

© 2003-2012 Nasze Po這niny - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne

Wykonanie i administracja strony: JWK WebStudio