Nasze POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne Artykuły Forum dyskusyjne Galerie Ogłoszenia 
Baza noclegowa   Baza gastronomiczna   Dyżury aptek   Rozkład jazdy autobusów   Plan miasta
Strona g籀wna

Archiwum
Pisane w Bieszczadach
Szukaj w serwisie:
Redakcja

Kontakt

    Gazeta / moduy
    Serwis internetowy

    Baza noclegowa
Baza noclegowa

Artyku造 » ~ Archiwum » [Nr 9/69] Historia leskich wodocig籀w
W 1896 r. wybudowano w Lesku ratusz. Na parterze budynku, od strony dzisiejszego postoju taks籀wek, ulokowano remiz leskiej stra髒y po髒arnej. Wyposa髒enie stra髒y byo bardzo skromne: kilka drabin i bosak籀w, kilkanacie wiaderek, par pi i siekier oraz pompa z napdem rcznym, kt籀r przewo髒ono furmank na miejsce po髒aru. Okoo 1909 r. wybudowano w Lesku dwa zbiorniki przeciwpo髒arowe: jeden wikszy, na rynku w okolicy dzisiejszej fontanny i drugi mniejszy na Plantach obok istniejcej do dzi studni. Dla zasilania zbiornik籀w wod wybudowano drewniany wodocig, kt籀ry doprowadza wod ze studni u podn籀髒a Baszty do wspomnianych zbiornik籀w. Do budowy rurocigu zaanga髒owano specjaln ekip fachowc籀w, kt籀rzy obok ratusza wykonywali drewniane rury. Wedug relacji mego Ojca, kt籀ry jak wiele lesczan i nie tylko tym si interesowali, pocite na okoo 1 m kawaki pni sosny dr髒ono wzdu髒 rdzenia. Otw籀r rury wynosi okoo 8-10 cm. Koce tak powstaych odcink籀w rur zaopatrywano w tuleje stalowe, kt籀re dostarczay leskie warsztaty lusarskie. Su髒yy one do czenia poszczeg籀lnych odcink籀w rur. Szczeg籀lnie w dni targowe tum ludzi z caych Bieszczad oblega stanowisko pracy rurarzy wykazujc wielkie zainteresowanie now technik (przypominam, 髒e przez cay okres zabor籀w oraz po odzyskaniu niepodlegoci w 1918 r. w Bieszczadach by tylko jeden powiat leski a wic Lesko byo stolic Bieszczad籀w) poczone kilka rur przewo髒ono furmank ulic Unii Brzeskiej do miejsca zasilania. Rury ukadano do uprzednio wykopanego na poboczu ulicy rowu. W tym czasie jeszcze na ulicy Unii Brzeskiej nie byo chodnik籀w. Przed zakopaniem, rury byy konserwowane jakim dziegciem. Rurocig ukadano z g籀ry, wzdu髒 ulicy a髒 do wykonanych uprzednio zbiornik籀w. Co pewien czas kontrolowano dro髒no rurocigu. Cae Lesko z zainteresowaniem przygldao si realizacji tej wa髒nej dla miast inwestycji. TAK WIC OK. 100 LAT TEMU W LESKU POWSTA PIERWSZYW BIESZCZADACH WODOCIG DO CELW P-PO驍AROWYCH. By on czynny ok. 60 lat.
Przez setki lat lesczanie zaopatrywali si w wod czerpic ten 髒yciodajny pyn ze studzien, kt籀re byy przy ka髒dej ulicy. Ponadto korzystano z „deszcz籀wki”, w kt籀rej prano odzie髒 i pociel. Korzystano te髒 z w籀d Sanu gdzie w lecie si kpano oraz prano bielizn. WODA ZE STUDZIEN SU驍YA TE驍 ZWALCZANIU W ZARODKU PO驍ARW. Do codziennego mycia i kpieli podgrzewano wod na kuchni w odpowiednich garnkach a myto si w miednicy i kpano w blaszanej wannie lub balii. Nie byo wodocig籀w komunalnych. Ka髒dy dom posiada szambo gdzie ludzie zaatwiali swoje potrzeby 髒yciowe. Prana pociel i bielizna suszona bya w dniach sonecznych na polu a w niepogod na strychu. Wszystkie domy w Lesku posiaday strome dachy i strychy. Kilka wikszych obiekt籀w tj.: Zamek, mleczarnia, rze驕nia, browar czy a驕nia 髒ydowska zasilane byy wod z wasnych studzien sposobem hydrostatycznym. W owym czasie w Lesku nie byo pomp, kt籀re mogyby toczy wod „pod g籀r” poniewa髒 nie byo w miecie m. in. prdu.
W 1942 r. byem wiadkiem du髒ego po髒aru kamienicy przy Plantach. Pali si pitrowy dom obok budynku poczty. Po髒ar wybuch nad ranem. Nasi stra髒acy nie mogli tego opanowa: w zbiorniku p-po髒 byo za mao wody a rczna pompa nie moga poda wody na pitro nie m籀wic ju髒 o strychu. Przyglda si temu gestapowiec Adam Wacht („Ada”), kt籀ry widzc fataln sytuacj szybko spowodowa sprowadzenie z Sanoka stra髒y po髒arnej, kt籀ra zainstalowaa motopomp na brzegu „ksi髒ego stawu” skd przy pomocy w髒y stra髒ackich toczono wod na miejsce po髒aru. Po髒ar opanowano ale kamienica si spalia. Uratowano jednak ssiednie domy.
Okoo 10 lat temu byem wiadkiem po髒aru domu przy ulicy Kmity. W samo poudnie zapali si drewniany dom p. Fuks籀w. Natychmiast przyjecha w籀z stra髒acki ze zbiornikiem wody i stra髒acy usiowali ogie zagasi. Niestety woda szybko si skoczya, samoch籀d pojecha nad San po wod a po髒ar chocia髒 przytumiony – trwa. Cae szczcie, 髒e nie byo wiatru bo spaliyby si kolejne drewniane domy przy tej ulicy. Gdy po okoo p籀 godziny wr籀ci beczkow籀z, po髒ar ugaszono.
Na najbli髒szej sesji Urzdu Miasta i Gminy postulowaem zabudowanie hydrantu naprzeciw ulicy Kmity by mo髒na byo, w razie po髒aru, cigle korzysta z wody. Hydrant zabudowano.
Obecnie Lesko poza Sanem i sieci wodocigow nie ma 髒adnych zbiornik籀w p-po髒: studnie s praktycznie nieczynne, a stare zbiorniki p-po髒 oraz „ksi髒y staw” nie istniej. Zastanawiam si co by byo, gdyby wybuch po髒ar np. na czwartym pitrze kt籀rego z blok籀w osiedla w lipcu gdy byo brak wody i nie mo髒na go byo stumi w zarodku bo krany byy puste?
Bybym wdziczny szefowi naszej stra髒y po髒arnej, kt籀ry jest radnym w gminie, aby zechcia si wypowiedzie na temat bezpieczestwa po髒arowego Leska.

CDN


Jan Lewicki

[Nr 9/69] Historia leskich wodocig籀w



Imi
E-mail
Temat
Tre嗆
Przepisz kod:

 

© 2003-2012 Nasze Po這niny - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne

Wykonanie i administracja strony: JWK WebStudio